تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری

تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری | نقش اصول شاپ میکس در افزایش فروش

رشد مجتمع‌های تجاری در کلان شهرها

این روزها در کلان شهرهای ایران، مجتمع‌های تجاری مختلفی را می‌بینید که به عرضه کالاهای گوناگون مشغول هستند. مجتمع‌هایی که گاهی روی عرضه یک دسته کالا متمرکز بوده و طیف گسترده‌ای از محصولات متنوع را در اختیار خریداران قرار می‌دهند. به همین دلیل است که بیشتر مردم دوست دارند که به جای ساعت‌ها گشت و گذار در بین مغازه‌های مختلف خرید خود را از یک مجتمع تجاری انجام دهند. در ادامه مطلب قصد داریم اهمیت تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری روی میزان فروش را بررسی کنیم.

تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری

علاقه مردم به خرید از مجتمع‌های با تنوع و امکانات بالا

همانطور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، مردم خرید از مجتمع‌های تجاری را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند. اما مجموعه دلایلی باعث شده که چنین رابطه‌ای بین مردم و مجتمع‌های تجاری برقرار شود. همچنین مدیران مجتمع‌های تجاری همواره سعی می‌کنند که با توجه به همین دلایل و بهبود آن‌ها مشتریان زیادی جذب کنند.

دسترسی ساده به تمامی اجناس

دسترسی ساده به تمامی اجناس ضروری، اولین عاملی است که باعث افزایش محبوبیت مجتمع‌های تجاری بین مردم شده است. زمانی که یک خریدار تمامی اجناس مورد نیازش را در یک مکان پیدا می‌کند، دیگر نیازی نیست که برای خرید محصولی خاص بین نقاط مختلف شهر حرکت کند. همین اتفاق باعث می‌شود که ترافیک شهری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. به همین دلیل است که تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری نیز مورد تاکید مدیران آن‌ها قرار می‌گیرد.

استفاده از امکانات رفاهی

حال مشتری که قرار است چند ساعتی را برای خرید اجناس مورد نیازش در مجتمع تجاری بگذراند، باید به امکانات رفاهی خوبی دسترسی داشته باشد. وجود برخی از امکانات رفاهی در مجتمع‌های تجاری ضروری است. همچنین امکاناتی نیز با توجه به محل و شرایط مذهبی باید در فروشگاه وجود داشته باشند. به عنوان مثال در بیشتر مجتمع‌های تجاری سراسر ایران نمازخانه برای خریداران در دسترس می‌باشد. قطعا مجتمع‌های تجاری با امکانات و تنوع فروشگاهی بیشتر در نظر مردم برتر هستند.

پیشنهاد مقاله؛
نقش بهداشت فردی در مدیریت منابع انسانی مجتمع تجاری

سهولت و لذت خرید بیشتر

شاید شما هم خرید از مغازه‌های کنار خیابان یا بازارهای مرکزی شهرهای مختلف را تجربه کرده باشید. خریدی که با مشکل ترافیک و معضل جای پارک شروع شده و با نوسان قیمت و تنوع پایین مغازه‌ها ادامه پیدا می‌کند. اما مراکز خرید باعث شده‌اند که دیگر مردم برای خرید خود با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم نکنند. با وجود چنین مراکز خریدی می‌توانید خودروی خود را در پارکینگ بگذارید و از محیط و امکانات مجتمع لذت ببرید. تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری نیز به شما برای داشتن خریدی لذت بخش‌تر کمک بسیار شایانی خواهد کرد.

اصول و استانداردهای شاپ میکس مجتمع های تجاری

تنوع بالای فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری را فراموش نکنید

در شهرهای مختلف مجتمع‌های تجاری زیادی با هم رقابت می‌کنند. اما با اندکی دقت خواهید فهمید که مردم کدام مجتمع را برای انجام خریدهای خود ترجیح می‌دهند. تنوع فروشگاه‌ها در مرکز خرید جزو مهم‌ترین نکاتی است که باعث ایجاد اختلاف تقاضا بین آن‌ها می‌شود. در این بخش از مطلب بیشتر اهمیت این موضوع را روی عملکرد مجتمع‌های تجاری بررسی می‌کنیم.

جذب مشتری

زمانی که یک مجتمع تجاری تنوع فروشگاهی بسیار زیادی دارد، قطعا مشتری بیشتری نیز جذب خواهد کرد. به عنوان مثال شما قصد دارید که برای مجلسی مهم لباسی مناسب تهیه کنید. بدیهی است که در چنین شرایطی به مجتمعی خواهید رفت که بتواند تمامی اقلام مورد نیاز شما را پوشش دهد. این اتفاق در مورد سایر فروشگاه‌ها و پوشش خریداران بیشتر نیز رخ می‌دهد.

ایجاد فضای رقابتی

تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری اگر بالا باشد، باعث ایجاد فضای رقابتی بین فروشندگان و مغازه‌داران می‌شود. یعنی این افراد سعی می‌کنند که همیشه اولین نفر برای عرضه کالاهای جدید و با قیمت مناسب باشند و سود بیشتری به دست بیاورد.

پیشنهاد مقاله؛
استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری

اصول و استانداردهای شاپ میکس مجتمع های تجاری

دسترسی به حداکثر سود و افزایش سرعت بازگشت سرمایه

در بخش قبلی گفته شد که تنوع بالای فروشگاه‌ها‎ باعث افزایش سوددهی می‌شود؛ زیرا این مکان‌های دارای خریداران بیشتری هستند. به همین دلیل مغازه دارانی که در مجتمع‌های تجاری پر مشتری سرمایه گذاری می‌کنند، پروسه بازگشت سرمایه آن‌ها کوتاه‌تر خواهد بود.

چگونه تنوع مناسبی در فروشگاه‌های مجتمع‌های تجاری ایجاد می‌شود؟

حال که با اهمیت تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری آشنا شدید، باید به نکات مربوط به انجام این کار شناخت پیدا کنید. به طور کلی ایجاد تنوع مناسب در فروشگاه‌های یک مجتمع تجاری چند نکته ساده دارد که هنگام طراحی و چنین فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه این بخش از مطلب به معرفی این نکات خواهیم پرداخت.

توجه به نوع مشتریان

اول از همه باید توجه کنید که مشتریانی که به مجتمع یا خیابان‌های اطراف آن مراجعه می‌کنند چه افرادی هستند. به عنوان مثال یک مجتمع تجاری که در قلب بازار فروشندگان و تولیدکنندگان لباس قرار گرفته، باید طیف گسترده‌ای از فروشگاه‌های مربوط به حوزه البسه را پوشش دهد.

قرار دادن فروشگاه‌های عرضه اجناس ضروری

برخی مواقع مجتمع تجاری در نزدیکی بورس کالای خاصی نیست و صرفا در یک منطقه مسکونی قرار گرفته است. در چنین شرایطی تنوع فروشگاه‌ها مجتمع تجاری باید به گونه‌ای تنظیم شود که تمامی اجناس ضروری مانند لباس‌ها، لوازم آرایشی بهداشتی، لوازم خانه و آشپزخانه و… را در خود بگنجاند.

تفکیک صنوف به شکل مناسب

توصیه می‌شود که فروشگاه‌های مجتمع تجاری با توجه به صنف و نوع کالا تفکیک شوند. به عنوان مثال کلیه فروشندگان لباس و لوازم خانگی در یک طبقه خاص از مجتمع قرار داشته باشند. با انجام این کار خریداران برای پیدا کردن کالای مورد نیاز خود راحت‌تر خواهند بود.

پیشنهاد مقاله؛
مدیریت بهره برداری و رونق بخشی

توجه به نوع کالاها در فروشگاه‌های مختلف

زمانی که قرار است که یک صنف در مجتمع تجاری خاصی فعالیت کند، باید تمامی محصولات مناسب برای خریداران را عرضه نماید. برای مثال طبقه مربوط به فروشندگان لباس باید تمامی البسه مناسب کودکان، مردانه و زنانه را داشته باشد.

اصول و استانداردهای چیدمان فروشگاه ها مجتمع های تجاری

سخن آخر

تنوع فروشگاه‌ها در مجتمع تجاری باعث شده تا مراکز خرید از نظر توجه مردم با یکدیگر اختلاف داشته باشند. به همین دلیل بسیاری از مدیران مراکز تجاری و تفریحی تلاش می‌کنند که با رعایت این نکته به بیشترین تعداد مراجعه کننده و خریدار دست پیدا کنند.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *