دوربین های امنیتی مجتمع تجاری

نوآوری در دوربین های امنیتی مجتمع تجاری

هر روزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌ در زمینه سیستم‌‌های حفاظتی و امنیتی، محصولات جدیدی به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام با توجه به امکانات و نوآوری‌هایی که دارند خدمات بهتری را ارائه می‌دهند. مجتمع‌های تجاری یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی هستند که حتما باید به دوربین مداربسته مجهز باشند. چرا که نصب دوربین در مکان‌های پر رفت و آمد می‌تواند از هرگونه دزدی و جرم و جنایت جلوگیری کند. بارها پیش آمده که پلیس با استفاده از مدارکی که از دوربین های امنیتی مجتمع تجاری به دست آورده، توانسته مجرم را شناسایی و دستگیر کند.

با اضافه شدن نوآوری‌های مختلف به دوربین‌های امنیتی یا مداربسته، امکانات این دوربین‌ها افزایش یافته و شرایط بهتری را برای ضبط و ثبت تصاویر فراهم می‌کند. در ادامه این مطلب تعدادی از نوآوری‌های دوربین های امنیتی مجتمع تجاری را بررسی خواهیم کرد.

دوربین های امنیتی مجتمع تجاری

دوربین های امنیتی مجتمع تجاری چیست؟

دوربین های امنیتی مجتمع تجاری یا همان دوربین‌های مداربسته، از تجهیزات و وسایل امنیتی است که با استفاده از آن می‌توان تصاویر را در جهت اهداف نظارتی و شخصی ثبت و ضبط کرد. نخستین دوربین استفاده از دوربین مداربسته به سال 1942 میلادی مربوط است که ارتش آلمان برای نظارت بر روند پرتاب موشک‌های خود از این دوربین‌ها استفاده می‌کرد.

اما اولین دوربین‌های مداربسته تجاری که Vericon نام داشتند، در سال 1949 میلادی در بازارهای آمریکا عرضه شدند و برای استفاده از آن‌ها نیاز به دریافت هیچ‌گونه مجوز دولتی نبود.

انواع دوربین های امنیتی مجتمع تجاری بر اساس تکنولوژی ساخت

به طور کلی، دوربین های امنیتی مجتمع تجاری یا مداربسته را از نظر تکنولوژی ساخت می‌توان به سه نوع تقسیم‌ کرد. دوربین مداربسته آنالوگ معمولی، دوربین مداربسته آنالوگ HD، و دوربین مداربسته تحت شبکه از انواع دوربین‌های امنیتی هستند.

دوربین مداربسته آنالوگ معمولی: دوربین‌های آنالوگ معمولی اولین نمونه دوربین‌های مداربسته امنیتی و رایج‌ترین آن‌ها هستند. این دوربین‌ها با توجه به قیمت اقتصادی، سیستم و تجهیزات کوچک و نصب آسان، یکی از انتخاب‌های همیشگی کاربران خانگی و حتی مغازه‌های کوچک به شمار می‌رود.

دوربین‌های مداربسته آنالوگ از یک یا چند دوربین، یک دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر (DVR)و یک کابل کواکسیال جهت اتصال دوربین‌ها به دستگاه ضبط دیجیتال تشکیل شده است. تصاویر و فیلم‌های ضبط شده توسط این دوربین به شکل آنالوگ به دستگاه دی‌وی‌آر ارسال شده و در آنجا به فرمت دیجیتال تبدیل می‌شود. این دوربین‌ها می‌توانند حداکثر تا رزولوشن 582*960 را ضبط کنند که در مقایسه به دوربین‌های دیگر، کیفیت پایینتری است.

دوربین مداربسته آنالوگ HD: مهم‌ترین تفاوت دوربین‌های آنالوگ HD و آنالوگ معمولی رزولوشن و وضوح بالای تصاویر آن است. این وضوح به اندازه‌ای است که شما می‌توانید به راحتی چهره افراد را تشخیص داده و از این تصاویر برای مدرک استفاده کنید. دوربین‌های آنالوگ HD، به چهار مدل  HD-CVI ،AHD ،HD-SDI و HD-TVI تقسیم می‌شوند که هر چهار مدل ام از رزولوشن 1080*1920 پشتیبانی می‌کنند. این دوربین با آنالوگ معمولی اختلاف قیمت بسیار کمی دارد اما کیفیت تصویر بهتری را به کاربر ارائه می‌دهد. از همین رو برای کاربران خانگی و تجاری انتخاب مناسبی به شمار می‌رود.

دوربین مداربسته تحت شبکه: یکی دیگر از انواع دوربین های امنیتی مجتمع تجاری، دوربین تحت شبکه است‌‌. این نوع دوربین امنیتی، با عناوین‌ دیگری مثل دوربین IP، یا دوربین اینترنتی هم شناخته می‌شود. عملکرد این دوربین‌ها به صورتی کار می‌کنند که با تنظیم آدرس آی‌پی بر روی آن‌ها، می‌توان از طریق شبکه یا اینترنت تصاویر ارسال شده را مشاهده و دریافت کرد. این مدل از دوربین‌های امنیتی با حذف دستگاه DVR، نوع پیشرفته‌تر آن که NVR نام دارد را جایگزین کرده‌اند.

پیشنهاد مقاله؛
عرش آجودانیه

به طور کلی دوربین‌های تحت شبکه از لنز، پردازشگر تصویر، سنسور تصویر، چیپ شبکه و‌چیپ فشرده‌سازی تشکیل شده است. هنگامی که نور از سنسور رد می‌شود به یک سیگنال دیجیتال تبدیل شده و توسط بخش پردازش تصویر، پردازش می‌شود. در آخرین مرحله دیتاهای فشرده شده روی شبکه ارسال می‌شوند.

اهمیت دوربین های امنیتی در مجتمع های تجاری

دوربین‌های امنیتی چه کاربردی دارند؟

دوربین‌های امنیتی در مکان‌های شلوغ و پر رفت‌وامد مثل مجتمع‌های تجاری نقش بسیار مهمی را در حفظ امنیت ایفا می‌کنند. چرا از هرگونه سرقت و جرم و جنایت جلوگیری می‌کنند و یا در صورت وقوع، در دستگیری مجرم نقش مهمی دارند. در ادامه این بخش کاربردهای دوربین های امنیتی مجتمع تجاری از منظر بهره برداری مراکز خرید را بررسی خواهیم کرد.

کنترل جرم و جنایت

دوربین‌های مداربسته با نظارت و ضبط تصاویر به صورت 24 ساعته می‌تواند از وقوع هرگونه جرم جلوگیری نماید. حتی در صورت وقوع جرم نیز تصاویر ضبط شده توسط این دستگاه می‌تواند به پلیس و نیروی انتظامی کمک کند تا هرگونه اسناد و مدارک را به دادگاه ارائه دهد.

علاوه‌بر دوربین‌های امنیتی، سیستم‌های صوتی و حرارتی و دیگر سنسورها نیز می‌توانند در صورت وقوع اتفاقات غیرمعمول مثل آتش‌سوزی به مقامات هشدار بدهند. برای مشاغل این دوربین‌ها می‌توانند هرگونه تصویر از فعالیت‌‌های مجرمانه را شناسایی و کنترل نماید. مکان‌های دیگری مثل زندان هم برای جلوگیری و کنترل ورود و خروج مواد مخدر از نظارت ویدیویی استفاده می‌کنند.

نظارت بر خیابان و شهر و جامعه

دوربین‌های مداربسته‌ای که در چراغ‌های راهنمایی و رانندگی یا در نقاط مختلف شهر نصب می‌شوند، آمار ترافیک شهری و سرعت‌های غیرمجاز را کنترل می‌کنند.

حفظ امنیت مکان‌های تفریحی و مجتمع‌های تجاری

استفاده از دوربین های امنیتی مجتمع تجاری، ورزشی، مناطق توریستی، رستوران‌‌ها و… حس امنیت بیشتری را در حاضرین آن مکان رقم می‌زند. چرا که می‌دانند در صورت بروز هرگونه حادثه، نیروی انتظامی می‌تواند از تصاویر ضبط شده دوربین استفاده کرده و مجرم را شناسایی کند.

دوربین های امنیتی مجتمع تجاری: نظارت بر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و سایر مراکز درمانی از مکان‌های حساس هستند که روزانه افراد زیادی به آن‌جا مراجعه می‌کنند. اکثر این افراد در شرایط جسمانی مناسبی قرار ندارند و یک سهل‌انگاری کوچک می‌تواند به یک حادثه ناگوار منجر شود. از این جهت نصب دوربین امنیتی در مراکز درمانی بسیار کاربردی است.

البته پس از نصب دوربین‌ها، یک یا چندین اپراتور نیاز است تا بر تصاویر دوربین مداربسته نظارت داشته باشد. بنابراین علاوه‌بر مواردی که تا اینجا به آن‌ها اشاره شد، استفاده از این دوربین‌ها می‌تواند تعداد نیروهای انسانی جهت نظارت بر محیط را کاهش دهد.

کاربرد دوربین مداربسته در محیط‌های آموزشی

مدارس و محیط‌های آموزشی از دیگر مکان‌هایی هستند که به طور گسترده از دوربین‌های امنیتی استفاده می‌کنند. در حال حاضر، بیشتر مدارس و دانشگاه‌های سطح کشور از این دوربین‌ها بهره‌مند هستند. در صورت وقوع هرگونه دزدی، جرم و یا رفتارهای نامعقول از دانش‌آموزان، می‌توان از تصاویر ضبط شده دوربین به عنوان مدرک استفاده نمود‌. وجود دوربین در این مکان‌ها، می‌تواند اولیا را از حضور و سلامت فرزندانشان مطمئن سازد.

پیشنهاد مقاله؛
تیم حراست مجتمع های تجاری

نقش اتاق cctv در مدیریت بهره برداری مجتمع تجاری

ساختار اصلی دوربین های امنیتی مجتمع تجاری چیست ؟

انواع مختلف دوربین‌ها از جمله دوربین های امنیتی مجتمع تجاری از اجزایی تشکیل شده‌اند که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

بدنه دوربین: بدنه دوربین قاب اصلی و قاب بیرونی که متناسب با فضای مورد استفاده انتخاب می‌شود را بدنه دوربین می‌گویند.

قسمت‌های الکترونیکی دوربین: بورد اصلی، سنسور، کانکتور و بورد تغذیه

لنز دوربین: لنزی که در دوربین‌های مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرد از نوع زوم یا موتوردار است که امکان تغییر زاویه دید دوربین از راه دور را فراهم می‌کند. همچنین این لنزها معمولا از قابلیت فوکوس خودکار هم برخوردار هستند.

وظیفه لنز: ابعاد و اندازه‌ی چیپ تصویر دوربین‌ها بسیار محدود و کوچک است. این موضوع سبب می‌شود که تصویر به وجود آمده بر روی چیپ تصویر بسیار محدود باشد. برای رفع این مشکل و متمرکز کردن نور از وسیله‌‌ای به نام لنز استفاده می‌کنند. لنزهای دوربین‌های مداربسته معمولا از یک تا چندین عدسی تشکیل شده‌اند که با توجه به فاصله کانونی، بهش مشخصب از نمای روبرو بر روی چیپ ایجاد می‌شود‌.

نوآوری در دوربین های امنیتی مجتمع تجاری

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، با افزوده شدن نوآوری‌ به دوربین های امنیتی مجتمع تجاری، مدارس، ورزشگاه‌ها و…، این دوربین‌ها می‌توانند تصاویر را با امکانات بهتری ثبت و ضبط کنند. در ادامه به دو مورد از نوآوری‌های دوربین‌های مداربسته خواهیم پرداخت.

دوربین های امنیتی مجتمع تجاری: دوربین مدار بسته با قابلیت شناسایی افراد

با توجه به تغییر نیازهای کاربران و پیشرفت تکنولوژی‌های حوزه امنیتی و حفاظتی، کاربرد و نصب دوربین‌های مداربسته تنها برای ثبت تصاویر نیست. برخی از دوربین‌های امنیتی از فناوری خاصی که در مجموع پردازش تصویر در دوربین مداربسته VCA، گفته می‌شود، برخوردار هستند. قابلیت تشخیص چهره و شناسایی افراد یکی از این امکانات است. فناوری تشخیص چهره یک عملکرد هوشمند است برای اینکه تشخیص دهد آیا چهره فردی در تصویر دیده می‌شود یا خیر، سپس این تصویر آنالیز شده و پس از مقایسه با بانک اطلاعاتی، به صورت گزارش به کاربر ارائه می‌شود.

این قابلیت با استفاده از الگوریتم‌های خاصی مثل اندازه‌گیری فاصله چشم‌ها، ابروها، بینی و دیگر اجزای صورت انجام می‌شود. دوربین‌های دارای تشخیص چهره حتی می‌توانند چهره افراد را از زوایای مختلف تشخیص داده و شناسایی کنند. هنگامی که فرد در جلوی دوربین قرار می‌گیرد، دوربین به سرعت یک عکس فوری از او را ثبت می‌کند.

پس از تشخیص چهره، دوربین این اطلاعات را به دستگاه ضبط می‌فرستد تا داده‌ها و اطلاعات را پردازش و آنالیز کند‌‌. با استفاده از قابلیت تشخیص چهره یا دیگر قابلیت‌های هوشمند دوربین خود، می‌توانید هر شخصی که به محدوده شما رفت‌وآمد کرد را تشخیص داده و شناسایی کنید.

استفاده از پنل خورشیدی در دوربین امنیتی

دوربین های امنیتی مجتمع تجاری و دیگر مدل‌های دوربین، مصرف برق بسیار کمی دارند و به همین دلیل استفاده از پنل خورشیدی می‌تواند یکی از بهترین روش‌های تامین انرژی موردنیاز این دوربین‌ها باشد. در بسیاری از موارد دوربین در مکان‌هایی مثل انبار، باغ و کارگاه که فاقد برق هستند اما به امنیت و حفاظت نیاز دارند نصب می‌شود‌.

پیشنهاد مقاله؛
پله برقی سبد خرید Shopping cart escalator

به همین علت در نوآوری‌‌های جدید، دوربین‌هایی طراحی و تولید شده‌اند که انرژی خود را از سیستم‌ خورشیدی دریافت می‌کنند. با استفاده از این قابلیت دیگر نیازی به تجهیزات انتقال و کابل کشی وجود ندارد و در هزینه‌ نیز صرفه‌جویی می‌شود. در برخی مواقع امکان برق‌رسانی به برخی مکان‌ها وجود ندارد اما باید امنیت آنجا تامین شود. در این شرایط استفاده از دوربین‌های دارای پنل خورشیدی بهترین گزینه است.

نکات کلیدی در نصب و راه اندازی دوربین های امنیتی مراکز خرید

چرا باید از دوربین مدار بسته استفاده کرد؟

پس از اینکه نوآوری‌ در دوربین های امنیتی مجتمع تجاری و دیگر مکان‌های عمومی را شرح دادیم، در این قسمت لزوم استفاده از دوربین مداربسته را بررسی خواهیم کرد و به این سوال که چرا باید از دوربین امنیتی یا مداربسته استفاده کرد، پاسخ خواهیم داد.

استفاده از دوربین‌های امنیتی مدار بسته در حفظ امنیت اموال و دارایی‌های ما بسیار مهم و ضروری است. با نصب دوربین مدار بسته در ملک خودتان اعم از خانه یا مغازه، می‌توانید فعالیت‌های جاری در ملک خود و همچنین اتفاقاتی که در گذشته افتاده است را مشاهده کنید. در محیط‌های اداری، نصب و استفاده از دوربین مدار بسته موجب می‌شود که بتوانید به طور دائم فعالیت کارمندان، طرز رفتار و عملکرد آن‌ها را مشاهده نمایید. استفاده از این سیستم‌های امنیتی در منزل هم بسیار اهمیت دارد.

تصور کنید از سر کار به خانه بازگشته‌اید و مشاهده می‌کنید که محیط خانه بی نظم و بهم ریخته است. پس از آن می‌خواهید چک کنید که آیا در طی ساعت‌های گذشته کسی وارد منزل شما شده است یا خیر. در این هنگام تنها راه حل شما، استفاده از دوربین امنیتی مداربسته است. با این کار، اگر هرگونه سرقت یا حادثه بدی در ملک شما رخ داده باشد، قادر به شناسایی مجرمان احتمالی خواهید بود.

به غیر از این، حتما تا به حال تصاویر ضبط شده‌ از دوربین‌های مدار بسته‌ی بانک‌ها، دیگر ارگان‌های دولتی یا تصاویر دوربین های امنیتی مجتمع تجاری را در تلویزیون یا شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرده‌اید؛ به عنوان مثال مجرمانی که از وجود دوربین مدار بسته‌ی مخفی اطلاع نداشتند و با خیالی آسوده به دزدی یا انجام جنایت خود ادامه دادند.

همچنین اگر برای نگهداری فرزند خود از یک پرستار بچه استفاده می‌کنید، شما می‌توانید با نصب دوربین مداربسته امنیتی در منزل، به طور دائم از نحوه رفتار او با فرزند دلبندتان مطلع شوید.

یکی دیگر از موارد لزوم استفاده از دوربین مدار بسته، نقش مهم و تاثیرگذار این دوربین‌ها در کشف جرم و شناسایی مجرمان و کمک به نیروی انتظامی است. شما می‌توانید چهره‌ی دزدان احتمالی را با استفاده از این دوربین‌ها مشخص کرده و از فیلم‌های ضبط شده استفاده کنید.

امروزه بیشترین استفاده از دوربین‌های مداربسته و سیستم های امنیتی به نیروی انتظامی و کاراگاهان برمی‌گردد. این دوربین‌ها در طی مدتی که به استفاده عموم رسیده‌اند، به نتیجه رسیدن پرونده‌های زیادی کمک کرده‌اند. گاهی اوقات حتی صدای ضبط شده توسط دوربین‌ها از ویدیوهای ضبط شده مهم‌تر است. در واقع ضبط صدا یکی از ویژگی‌های بسیار مهم سیستم‌های امنیتی است که می‌تواند به پلیس نشانه‌ای از رفتار و طرز فکر مجرم را نشان دهد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *