رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

مدیریت پرسنل در مراکز خرید

در نگاه اول ممکن است مدیریت مراکز خرید کاری بسیار ساده‌ای به نظر آید، اما با نگاه اجمالی‌تر پی خواهید بُرد که یک شاپینگ مال (Shopping Mall) از مجموعه تیم‌های مختلفی از خدماتی گرفته تا سکوریتی تشکیل شده است. رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری امری است که نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد. هرچه مدیریت در این مراکز خرید به شکل بهتری انجام گیرد، سود بیشتری عایده سرمایه‌گذاران، مغازه‌داران و همچنین مشتریان خواهد شد.

رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

در مجتمع های تجاری افراد در قالب تیم‌های مختلف مشغول به کار هستند که با نگاه اول ممکن است به چشم نیایند. مدیریت پارکینگ، اطلاعات، پرسنل امنیتی، نمایندگان اصناف مختلف، تیم حسابداری و پرسنل محترم خدماتی از جمله افراد تشکیل دهنده فعال در مجتمع های تجاری هستند.

هرچه مرکز خرید بزرگ‌تر و چندمنظوره‌تر باشد به پرسنل بیشتری نیز احتیاج پیدا می‌کند در نتیجه مدیریت آنها نیز از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. در ادامه به برخی از وظایف تیم‌های مختلف و نقش رهبری یکپارجه پرسنل در مجتمع های تجاری خواهیم پرداخت.

مدیریت پارکینگ

اهمیت مدیریت پارکینگ در این است که اولین و آخرین تصور ذهنی مشتری (مراجعین) از مراکز خرید می‌باشد. هرچه مدیریت پرسنل پارکینگ بهتر باشد نه تنها به تجربه شیرین خرید کردن از مجمتع های تجاری کمک خواهد کرد بلکه می‌تواند باعث درآمدزایی بیشتر برای سرمایه‌گذاران و صاحبین شاپینگ مال‌ها شود.

پارکینگ‌های عمدتا در چندین طبقه تعبیه می‌شوند و افراد برای اولین بار و آخرین بار برای جابجای خودرو شخصی باید به پارکینگ مراجعه کنند. از این‌رو پارکینگ بستر مناسبی است برای تبلیغاتِ واحدها تجاری، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های داخل مرکز تجاری. با مدیریت یکپارچه و مدون می‌توان در کنار دریافت حق پارکینگ، از تبلیغات در این طبقات مسقف نیز درآمدزایی کرد.

پیشنهاد مقاله؛
نقش فضای سبز در مشاعات

به یاد داشته باشید که وظیفه اصلی پارکینگ سرعت بخشیدن به فرآیندهای ورود و خروج خودروها، صدور قبض و دریافت وجه است. پیاده‌سازی و مدیریت پارکینگ‌های چندطبقه از چالش‌ برانگیزترین بخش‌های رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری است.

نکاتی در باب رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

در نگاه کلی‌تر می‌توان گفت راه‌اندازی مجتمع‌های تجاری بسیار ساده‌تر از مدیریت و بهره‌برداری مجتمع های تجاری خواهد بود. مدیریتی که با در اختیار داشتن تجارب مختلف در این حوزه و دانش کافی می‌تواند درآمدزایی قابل قبولی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورد. در ادامه به شرح برخی از نکاتی که در مدیریت پرسنل در مجتمع های تجاری بسیار حائز اهمیت هستند می‌پردازیم.

شرح وظایف پرسنل

یکی از وظایف مدیریت مجتمع های تجاری تعیین شرح وظایف برای هر یک از تیم‌های فعال می‌باشد. با تعیین و مشخص‌سازی وظایف، هماهنگی و تلاش در انجام درستِ فعالیت‌ها بیشتر خواهد شد. تقسیم کار برای هر فرد – در نگاه اول – کار بسیار ساده‌ای می‌آید، اما گر همین کار پیش‌پا افتاده مطابق با توانانیی‌های هر فرد مشخص نشود، رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری نیز با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

تخصیص پاداش و افزایش روحیه مثبت

ایجاد انگیزه و بالابردن روحیه کار تیمی، یکی دیگر از نکاتی است که تیم رهبری مجتمع های تجاری نباید از آنها غافل شوند. مدیری مدبر است که بتواند برای انجام کارهای ناشایست تنبیه و برای فعالیت‌هایی که در راستای چشم‌انداز مدیریت انجام می‌پذیرند پاداش در نظر بگیرد.

رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

پاداش‌ها می‌توانند به دو شکل نقدی اعم از افزایش حقوق و پاداش باشد و همچنین به صورت غیرنقدی مانند ترفیع درجه، مراسم تقدیر و مرخصی با حقوق در نظر گرفته شوند.

پیشنهاد مقاله؛
اجاره به شرط تملیک در قراردادهای فروش به چه معناست؟

کاهش جابجایی‌ها در افراد

هرچه ثبات پرسنل افزایش یابد و از اخراج و جابجایی مداوم آنها جلوگیری شود، عملکرد و کارایی تیم نیز بالا خواهد رفت. مدیریت ضعیف و نابلد هرگز نمی‌تواند نیروی انسانی خود را راضی نگه دارد که در نتیجه به خروج آنها از سیستم می‌گراید.

حفظ عدالت و برابری در تمامیِ سِمت‌ها

رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری با رویکرد حفظ برابری میان تمامی افراد بسیار حائز اهمیت است. مدیریت شاپینگ مال باید به این نکته واقف باشد که هر شخص در سمتی که است در جایگاه خودش نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارد، از این‌رو نباید بین افراد تفاوتی بگذارد.

یکی از ضعف‌های مهم مدیریت در ایران توجه نکردن به همین موضوع است. تبعیض قائل شدن در خصوص افراد با توجه به سمت آنها یکی از نکات منفی و مخرب است که در رهبری پرسنل در مراکز خرید دیده می‌شود. مدیریت هوشمند هرگز بین کارمندان خود مادامی که وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهند تبعیض قائل نمی‌شود.

یاد بگیرید و یاد بدهید

بحث آموزش تمامی پرسنل، سرپرست‌ها و حتی مدیران یکی دیگر از نکاتی است که وظیفه آن بر عهده تیم رهبری در مجتمع های تجاری است. تمام افراد چه آنهایی که از قبل مشغول به کار بوده‌اند و چه تازه‌واردان می‌بایست با شیوه و نحوه کار مجتمع کاملا آموزش دیده باشند. برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت ماهانه و زمان‌بندی درست یکی دیگر از وظایف مدیریت است.

مدیریت و رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری باید به گونه‌ای باشد که آنها نیز پذیرای نکات قابل توجهی باشند که توسط کارمندان گوشزد می‌شوند. در بسیاری از مواقع دیده شده است که کارمندان ایده‌های بسیار خوبی دارند که می‌توان از آنها در جهت بهبود مدیریت استفاده کرد.

پیشنهاد مقاله؛
هایپر مارکت‌ها چه نقشی در افزایش پاخور foot fall در مجتمع تجاری دارند

با انتخاب همادیس مسیر درستی را برای مدیریت مرکز تجاری کشف کرده‌اید

همانطور که در این مطلب بارها به آن اشاره شد، ایجاد حس مثبت و افزایش روحیه کار تیمی یکی از وظایف اصلی تیم مدیریت مجتمع های چندمنظوره است. مجتمع های تجاری از افراد مختلفی تشکیل شده‌اند که در قالب تیم‌های مختلف مشغول به خدمت‌رسانی به مشتریان می‌باشند.

رهبری پرسنل در مجتمع های تجاری

کادر مخصوص پارکینگ، خدماتی‌ها، پلیس و بخش امنیت مرکز خرید، حسابدارها، تکنسین‌ها و غیره از جمله این پرسنل هستند. ایجاد هماهنگی و ثبات در هر یک از این تیم‌ها وظیفه اصلی مدیریت مرکز است. ما در شرکت همادیس با بهره‌گیری از تجارب و توان علمی می‌توانیم و توانسته‌ایم مدیریت پرسنل در مجتمع های تجاری را به نحوی رهبری کنیم تا تمامی اجزا با همدلی به فعالیت‌های خود در جهت بازدهی هرچه بیشتر مرکز تجاری ادامه دهند.

مدیریت کسب و کار کوچک نیازمند دانش و تجربه بالایی است، حال تصور کنید برای مدیریت یک پاساژ یا مجتمع تجاری چندمنظوره از چه مهارت‌ها و تجاربی باید استفاده کرد. شرکت مشاورین همادیس دقیقا همان چیزی است که شاپینگ مال‌ها به آن احتیاج دارند.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *