سنجش سرزندگى محيطى در مجتمع هاى تجارى و مراكز خريد

سرزندگى محيطى در مجتمع هاى تجارى و مراكز خريد

امروزه توجه کم به طراحی فضا و نگاه تک بعدی به آن, سبب کاهش کیفیت اغلب مجتمع های تجاری شده است, به طوی که برهی از فضاهای تجاری از عدم سرزندگى محيطى و پویایی لازم رنج می برند و بازدیدکنندگان این مجموعه ها بسیار کاهش یافته و مورد استفاده افراد خاص قرار میگیرند. با توجه به روانشناسی محیط, عوامل محیطی می تواند از طریق تاثیر گذاشتن بر الگوی رفتاری, ابزار مناسب را جهت ایجاد سرزندگی در مجتمع های تجاری فراهم نمایند. با توجه به این امر در این مقاله به تعیین شاخص های سرزندگی در مجتمع های تجاری می پردازیم.

معیارهای مرکزخرید سرزنده از دیدگاه نظریه پردازان

مرکزخریدی سرزنده است که در دامنه وسیعی از روز, انواع افراد به اختیار خود و نه از روی اجبار به آنجا آمده باشند و لحظاتی را در آن سپری کنند. به عبارت دیگر مرکزخرید باید به گونه ای باشد که افراد وارد آن شده و برای مدت زمانی حضور داشته باشند.
در لغت نامه شهرسازی رابرت کوان (Cowan, 2005, 442) سرزندگی و زیست پذیری در کنار هم آمده است و اینگونه بیان شده است: «Vitality and Viability» ویژگی مراکزخرید شهرهای کوچک و بزرگ موفق است؛ سرزندگی مرکزخرید بازتاب سطح شلوغی آن در اوقات مختلف روز و در بخش های مختلف است؛ در صورتی که زیست پذیری میزانی برای سنجش ظرفیت آن برای جذب سرمایه برای بقا, بهبود و تطابق نیازهای متغیر است.

سرزندگى محيطى در مجتمع هاى تجارى و مراكز خريد

مرکزخرید سرزنده

با توجه به تعاریف ارائه شده در رابطه با فعالیت و سرزندگی, یک “مرکزخرید سرزنده” عبارت است از یک مرکزی که در آن حضور تعداد قابل توجهی از افراد و تنوع آنها (از لحاظ سن و جنسیت) در گستره زمانی وسیعی از روز که فعالی هایشان عمدتاً به شکل انتخابی یا اجتماعی بروز می یابد به چشم می خورد.
آنچه در ادبیات تخصصی طراحی شهری در مورد سرزندگی از سال 1981 مطرح شده است به طور عمده حول مفهوم Livability و Liveliness است که معنای سرزندگی است. به اعتقاد جین جیکوبز نویسنده چندین کتاب در خصوص شهرسازی آمریکا, تنوع, سرزندگی را به دنبال خواهد داشت. امروزه روانشناسان با وجود اطلاعاتی که دانش روانشناسی محیط در اختیار آنها قرارداده است باور دارند که محیط بر رفتار انسان تاثیر می گذارد, در جدول زیر خلاصه ای از عملکرد موثر بر سرزندگی مراکز خرید از دیدگاه نظریه پردازان را مشاهده می کنیم؛

پیشنهاد مقاله؛
عرش آجودانیه

سنجش سرزندگى محيطى در مجتمع هاى تجارى و مراكز خريد

برای سنجش سرزندگی مرکزخرید روش ها و شاخص های اندازه گیری متعددی پیشنهاد شده است, به عنوان مثال موسسه معتبر واحد اطلاعات اکونومیست روش شناسی مشخصی تحت عنوان “رتبه بندی سرزندگی” تدوین کرده است که بر مبنای آن شاخص سرزندگی مرکزخرید مشخص می شود.

در این روش به مدت مشخص (حداقل 5 سال) در مورد 5 مقوله:

 1. ثبات و امنیت
 2. مراقبت های محیطی و بهداشتی
 3. فرهنگی و محیط
 4. پرسنل و آموزش
 5. زیرساختها

مورد سنجش قرار میگیرد. همچنین در مطالعه ای که در دانشگاه وست مینیستر انگلستان در سال 1998 به عمل آمده است, مولفه های کیفیت مرکزخرید به این ترتیب است:

 1. امنیت و آسایش بالا
 2. محیط پاکیزه و جذاب
 3. وجود فرصت های شغلی
 4. سلامتی پرسنل و کارکنان
 5. شرایط مطلوب واحدها. 6- کیفیت کالاها و خدمات
 6. دسترسی مناسب به بخش ها و خدمات
 7. فضاهای تفریحی و اجتماعی
 8. الگوهای مصرف منطبق بر پایداری زیست محیطی

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *