استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری

استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری

ممکن است گاهی با اصطلاح «فضای مشاعات» برخورد کرده باشید. مشاعات مناطقی هستند که همانطور که از نامشان پیداست برای همه مشترک است. استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری برای همه اعضا آزاد است و به همین دلیل تمام ساکنان یک مجتمع تجاری هزینه آن را پرداخت می‌کنند. هر صاحب ملک در یک پروژه تجاری به طور مساوی حق بهره‌برداری از این فضاها را دارد.

چه مکان‌هایی شامل فضای مشاعات در مجتمع تجاری است؟

وقتی شما یک دفتر یا مغازه را در یک مجتمع تجاری خریداری می‌کنید علاوه بر خرید ملک اختصاصی خود، در مالکیت فضای مشاع ساختمان نیز شریک می‌شوید. طبق قانون املاک، فضای مشاعات در مجتمع تجاری عبارتند از:

  • کل زمین ساختمان
  • راه پله، آسانسور، لابی آسانسور، محل خروج اضطراری و ورودی و خروجی مشترک ساختمان‌ها.
  • تراس‌ها و زیرزمین‌های مشترک، پارک‌ها، مناطق بازی، پارکینگ‌های روباز و انبارهای مشترک.
  • محل اسکان افرادی که برای اداره اموال استخدام می‌شوند، از جمله محل اسکان نگهبانان و کارکنان بخش یا برای اسکان پرسنل خدمات اجتماعی
  • کلیه امکانات اجتماعی و تجاری که در پروژه املاک ارائه شده است.
  • نصب و راه‌اندازی خدمات مرکزی مانند برق، گاز، آب و فاضلاب، تهویه مطبوع و سیستم‌های صرفه جویی در آب و انرژی‌های تجدید پذیر.
  • مخازن آب، مخازن، موتورها، کمپرسورها، فن‌ها، کانا‌ل‌ها و کلیه دستگاه‌های متصل به تاسیسات برای استفاده مشترک مثل سرویس بهداشتی عمومی.
  • سایر بخش‌های پروژه برای نگهداری، ایمنی و غیره و در مصارف عمومی ضروری

استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری

فضای مشاعات در مجتمع تجاری غیر قابل تقسیم هستند

مناطق و تاسیسات مشترک قابل تفکیک نیست و هیچ مالک یا ساکنی نمی‌تواند درخواست تقسیم آن‌ها را داشته باشد. هر توافقی از این قبیل باطل خواهد بود. علاوه بر این، مالکان مشترک نمی‌توانند مانع یا باعث تضییع حقوق دیگران در زمینه استفاده از مشاعات شوند.

پیشنهاد مقاله؛
فودکورت در مجتمع های تجاری | نکات مهم در زمینه راه اندازی و نگهداری

نقش انجمن مالکان آپارتمان

انجمن صاحبان آپارتمان حق غیرقابل فسخی برای دسترسی به آپارتمان در ساعات معقول برای نگهداری، تعمیر و سایر کارهای مربوطه دارد. هر گونه کار باید مطابق با مفاد قانون مدیریت مجتمع‌های تجاری و آئین‌نامه آن باشد.

آیا فضای مشاعات در مجتمع تجاری قابل ارث و انتقال است؟

مشاعات و تسهیلات را می‌توان از طریق فروش، رهن، اجاره، هدیه یا معاوضه به همراه سود تقسیم نشده در قسمت‌های مشاع به ارث برد یا منتقل کرد. این ارث از اموال غیرمنقول طبق قانون ارث تعیین می‌شود.

تعمیر و نگهداری فضای مشاعات در مجتمع تجاری

فضای مشاعات و نگهداری از آن مسئولیت جمعی همه ساکنان است. هزینه تعیین شده از همه ساکنان جمع‌آوری می‌شود و این پول صرف هزینه‌های عملیاتی می‌شود که برای نگهداری فضای مشاعات انجام می‌شود.

قانون می‌گوید دهد که هر مالک باید مسئول پرداخت هزینه برای نگهداری از اموال و محل باشد. به طور معمول با توافق اعضا یکی از مالکان به عنوان مدیر ساختمان انتخاب می‌شود و مسئولیت دریافت وجه از مالکان و انجام کلیه فعالیت‌های مربوط به نگهداری و تعمیر را انجام می‌دهد.

آیا مناطق مشاع می‌تواند دارای مانع و حصار باشد؟

مالکان می‌توانند نسبت به واحد متعلق به خود و درصد سهم تقسیم نشده‌ای که متعلق به آنهاست، به صورت جداگانه مانع ایجاد کنند. البته این باید به صورت توافق انجام شود وگرنه نصب مانع غیر قانونی است.

استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری

اگر از فضای مشاعات استفاده نمی‌کنید نیز باید هزینه نگهداری بپردازید

پرداخت هزینه نگهداری از قسمت‌های مشترک و تاسیسات توسط کلیه مالکان آپارتمان الزامی است، حتی اگر به طور فعال از آن استفاده نمی‌کنند یا دیگر در آپارتمان زندگی نمی‌کنند.

پیشنهاد مقاله؛
صنعت ریتیل در شاپینگ مال

قانون آپارتمان‌نشینی می‌گوید: «هیچ مالک آپارتمانی نمی‌تواند با چشم پوشی از استفاده از هر یک از مناطق و امکانات مشترک یا با ترک آپارتمان خود را از مسئولیت مشارکت در هزینه‌های مشترک معاف کند.»

چه کسی باید هزینه‌های نگهداری را بپردازد، مستاجر یا مالک؟

از روز اول دریافت تصرف واحد، مالک موظف به پرداخت هزینه‌های نگهداری می‌باشد. اما در صورت اجاره، مستاجر باید آن را پرداخت کند. مدیر مجتمع نمی‌تواند هزینه متفاوتی از مالک و مستاجر دریافت کند.

شناخت فضای مشاعات در مجتمع تجاری

در سند فروش ملک و مدارک ثبتی آن باید مشخصات زمینی که ساختمان در آن ساخته شده و مشاعات و تاسیسات ذکر شود. همچنین باید ذکر شود که زمین ملکی است یا اجاره‌ای و در صورت اجاره مدت اجاره باید مشخص شود. همچنین باید درصد سود تقسیم نشده متعلق به آپارتمان در مشاعات و امکانات ذکر شود. مناطق و امکانات محدود مشترک نیز باید مشخص شود

در صورت تخریب مجتمع چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که پروژه آپارتمانی آسیب ببیند یا از بین برود و انجمن مالکان آپارتمان نخواهند چنین ملکی را تعمیر، بازسازی یا بازسازی کنند، در این صورت ملک مشاع و غیر قابل تقسیم در مالکیت مالکان آپارتمان تلقی می‌شود. بهره در این اموال مشاع عبارت است از درصدی از سود تقسیم نشده که قبلا مالک آن در مناطق و تأسیسات مشاع بوده است.

استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری

آیا می‌توان فضای مشاعات در مجتمع تجاری را برای مقاصد دیگر تغییر داد؟

فضای مشاعات را می‌توان برای مقاصد دیگر استفاده کرد اما اینکه یک فرد به طور مستقل بخواهد در مورد تغییر کاربری آن تصمیم بگیرد شدنی نیست. به عنوان مثال، اگر شخصی تصمیم بگیرد که وسیله نقلیه‌ای را در حیاط مشترک پارک کند، به جای پارک تبدیل نمی‌شود. ساکنین اعم از مستاجر و مالک باید از دخل و تصرف در اماکن مشاع خودداری کنند، زیرا قانونا مالکین مشترک زیاد هستند و تا زمانی که مجوز خاصی از سوی همه مالکان مجتمع نداشته باشید، اقدام شما نباید باعث تغییر کاربری آن شود.

پیشنهاد مقاله؛
اصول مدیریت و نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری

 آیا حقوق بهره‌برداری سقف مشترک قابل فروش است؟

در قانون مسکن، اجاره دادن یا فروش حقوق انحصاری برای تراس یا پشت بام یک عمل غیرقانونی است. مگر اینکه تراس به یک واحد متصل باشد، تمام تراس‌های مشترک دیگر متعلق به هر ساکن است. تراس در صورتی خصوصی است که از قسمت‌های مشترک قابل دسترسی نباشد.

فضای تراس مشترک را نمی‌توان خرید یا فروخت و بنابراین در مساحت واحد شما محاسبه نمی‌شود. اگر مالکی دست به چنین اقدامات غیرقانونی بزند، دیگر اعضا می‌توانند علیه او شکایت کنند.

جمع‌بندی

فضای مشاع به قسمت‌هایی از هر مجتمع گفته می‌شود که تحت مالکیت خصوصی هیچ کدام از مالکان نیست و تمام اعضا حق استفاده برابر از آن را دارند. راه پله، آسانسور، حیاط و پشت بام از این دست مکان‌ها هستند. استفاده از فضای مشاعات در مجتمع تجاری تابع قوانین خاصی است و هیچ کدام از اعضا نمی‌توانند به طور مستقل در آن دخل و تصور کنند. در این مقاله سعی کردیم به توضیح بعضی از مهم‌ترین قوانین فضای مشاعات بپردازیم. در صورتی که در این‌باره پرسشی برای شما باقی مانده است با ما تماس بگیرید.

کلمه کلیدی: فضای مشاعات در مجتمع تجاری

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *