کرونا ویروس در شاپینگ مال ها

مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری

کرونا و مجتمع‌های تجاری

ویروس کرونا نیز با توجه به گزارش‌های داده شده بسیار خطرناک است و نرخ سرایت و همه‌گیری این ویروس بسیار بالا می‌باشد. بنابراین جلوگیری از سرایت این ویروس در مکان‌های عمومی مثل مجتمع‌های تجاری واجب و لازم الاجرا است. برای این کار باید همه‌ی عواملی که می‌تواند باعث مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری می‌شود را در نظر گرفت تا در مهار این ویروس موفق باشیم. در این مطلب روش‌ها و راهکارهای مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری را بیان خواهیم کرد.

مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری

 

راهکارهای مقابله با کرونا در مجتمع‌های تجاری

اگر محل کار شما در مجتمع‌های تجاری است یا اگر مدیریت چنین مجتمع‌هایی را بر عهده دارید، باید به خوبی از خود و دیگران در برابر این ویروس محافظت کنید، زیرا هر روز با پتانسیل بالای ابتلا به این ویروس مواجه هستید و باید تمامی تدابیر ممکن را برای محافظت شخصی خود و دیگران انجام دهید. در ادامه دستورالعمل‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که اگر در مجتمع‌های تجاری رعایت شود، احتمال ابتلا به ویروس کرونا کاهش خواهد یافت.

استفاده از ماسک

از همان ابتدا که ویروس کرونا در جهان شیوع یافت، استفاده از ماسک برای همه اجباری شد تا واکسن آن تولید شود. اما حال که واکسن آن نیز ساخته شده است، باز هم استفاده از ماسک ضروری می‌باشد، زیرا بیشترین مقدار ویروس کرونا در هوا وجود دارد و دلیل این موضوع سبک بودن این ویروس است و راحت روی هوا می‌چرخد. در مجتمع‌های تجاری باید ورود کسانی که ماسک نمی‌زنند، ممنوع شود تا در صورت آلوده بودن این اشخاص به ویروس، از پخش شدن آن جلوگیری شود. استفاده از علائم راهنمای منع ورود افراد بدون ماسک در مبادی ورودی مجتمع و داخل آن لازم است.

پیشنهاد مقاله؛
پارکینگ در مجتمع های تجاری | اهمیت فضاهای مسقف برای وسایل نقلیه مشتریان

پیشگیری از کرونا در مراکز خرید

 

استفاده از مواد ضد عفونی و الکل

مواد ضد عفونی کننده می‌توانند انواع میکروب و ویروس را از روی سطوح پاک کنند و همین امر باعث شده که در دوران کرونا استفاده از آن‌ها به بیشتری حد خود برسد. برای مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری استفاده از الکل و در دسترس قراردادن آن پیشنهاد می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که حتما یکی از دستگاه‌های مخزنی پخش مواد ضد عفونی کننده را در محل‌های پرتردد مجتمع تجاری قرار دهید تا هم پرسنل و هم خریداران ایمن باشند.

وجود مواد ضد عفونی کننده به مقدار زیاد برای نظافت مجتماع نیز ضروری است، زیرا در صورت تماس دست با مکان آلوده باید سریعا آن را تمیز کرد. برای رعایت بیشتر بهداشت، استفاده از دستگاه‌های جدید پدالی که با فشار دادن آن مواد ضد عفونی کننده از دستگاه خارج می‌شود، توصیه می‌شود.

در دسترس بودن محل شستشوی دست‌ها

ویروس کرونا ماندگاری کمی روی سطوح دارد و اگر دست ها به طور مداوم شستشو شوند، امکان سرایت آن بسیار کاهش خواهد یافت. در صورتی که در مجمع‌های تجاری دستگاه ارائه مواد ضد عفونی کننده‌ای وجود نداشت، بهتر است که مکان‌های شستشوی دست در مجتمع پیش‌بینی شوند و در دسترس باشند تا پرسنل و مشتریان دستان خود را به طور مداوم بشویند.

گردش مناسب هوا در مجتمع تجاری

گردش هوا در مجتمع‌ها تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا همانطور که گفتیم ویروس کرونا در هوا معلق بوده و با گردش هوا می‌توان آن را از محیط خارج کرد. داشتن سیستم تهویه هوا مثل هواساز، دریچه‌های گردش هوا و فن‌ها تهویه می‌تواند به مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری کمک کند. در مجتمع‌های تجاری حتما باید از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده شود تا مرتب هوای تازه وارد و هوای قدیمی خارج شود. در صورتی که در دفتر و یا محل کار خود پنجره دارید، سعی کنید که در اکثر مواقع آن را باز بگذارید تا هوا چرخش داشته باشد و هوای تمیز جایگزین هوای راکد شود.

پیشنهاد مقاله؛
نقش خدمات نظافتی و اهمیت آن در مراکز تجاری

مدیریت کرونا در مجتمع های تجاری

تمیز کردن سطوح

تمیز کردن سطوح یکی از موارد است که باید در مجمع‌های تجاری جدی گرفت، زیرا با رفت و آمد افراد به این مکان‌ها حتما تماس‌هایی با سطوح مختلف مانند میزها، قفسه‌ها، دستگیره درب، تلفن، صفحه کلید و یا کلید برق صورت می‌گیرد که باید آن‌ها را بعد از خارج شدن افراد ضد عفونی کنید تا با تماس بعدی، افراد دیگر به ویروس مبتلا نشوند. بهترین راه تمیز کردن این سطوح به این صورت است که دستمال به به مواد ضد عفونی کننده آغشته کنید و سپس آن را به سطح آلوده بزنید.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی

فاصله گذاری اجتماعی باعث می‌شود که احتمال ابتلا به ویروس کرونا تا حد زیادی کاهش یابد. بنابراین در مجتمع‌های تجاری که صندلی‌های زیادی وجود دارد، با قرار دادن برچسب‌های مخصوص فاصله گذاری می‌تواند این موضوع را در دستور کار خود قرار دارد. معمولا در مجتع‌های تجاری در هر 3 صندلی 2 برچسب در صندلی‌های کنار یک دیگر قرار می‌دهند تا حداقل فاصله حفظ شود. همچنین استفاده از شیلد و گارد نیز می‌تواند احتمال ابتلای افراد به کرونا را تا حد زیادی کاهش دهد.

کرونا ویروس در شاپینگ مال ها

سخن پایانی

در این مطلب راهکارهای مقابله با کرونا در مجتمع های تجاری را برای شما به عنوان مدیران مراکز خرید، صاحبان کسب و کار در این مراکز و یا مشتریان مجتمع‌های تجاری ذکر کردیم. از جنبه شخصی نیز بهتر شستشوی مرتب و کامل دست‌ها را همیشه انجام بدهید و سایرین را نیز به این کار تشویق کنید. همچنین در محل کار خود ظرف‌های مخصوص ژل ضدعفونی دست‌ها را در دسترس همگان بگذارید. این توصیه‌ها بعد از شیوع کرونا در مراکز تجاری سراسر جهان در حال اجرا هستند. بهتر است ما هم سهم خود از این راهکارها را انجام دهید تا خود و جامعه را از ابتلا به این ویروس منحوس حفظ کنیم.

پیشنهاد مقاله؛
مروری اجمالی بر مراحل و رویه های روتین بهره مندی از ارائه خدمات مشاوره:

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *