نقش فضای سبز در مشاعات

نقش فضای سبز در مشاعات

نقش فضای سبز در مشاعات در سال‌های اخیر توسط سازندگان و خریداران واحدهای مسکونی و یا حتی واحدهای تجاری مورد توجه قرار گرفته است. اگر به سال‌های دور نگاه کنیم، همیشه فضای سبز قسمتی از زندگی افراد یک جامعه را به خود اختصاص می‌داده است. اما در چند دهه گذشته، فقط ساختمان سازی بدون توجه به عوامل محیطی در برنامه بوده است. در سال‌های اخیر دوباره اهمیت به فضای سبز به یکی از اصول تبدیل شده است. در این مطلب به نقش فضای سبز در مشاعات خواهیم پرداخت.

چرا نقش فضای سبز در مشاعات مورد توجه قرار گرفت؟

پس از چند دهه ساختمان سازی که توجه فقط به ساخت و مواد ساختمانی بود، آرامش در خانه‌ها رو به کاهش گذاشت. اماکنی بدون روح و سرد تناسبی با روح انسان نداشته و تنش در انسان‌ها افزایش پیدا کرد. در نتیجه مردم سعی می‌کردند تا در هرفرصتی که پیدا می‌کنند، از محیط خود خارج شده و به دامان طبیعت سفر کنند.

حوادثی مانند همه گیری کرونا نشان داد که همیشه امکان این موضوع وجود ندارد که از طبیعت آزاد استفاده شود و همچنین فرصت کم خانواده‌ها برای مسافرت، آنها را به این نتیجه رساند که باید طبیعت را دوباره به ساختمان‌های خود بازگردانند.

اما امروزه واحدهای مسکونی فضای زیادی برای استفاده به عنوان فضای سبز نداشته و اصولا تنها فضای مناسب، بالکن‌ها یا تراس‌ها هستند. در نتیجه برای ایجاد فضای سبز، استفاده از مشاعات در اولویت قرار گرفته است. این مشاعات از راهروها و راه پله‌ها شروع شده و تا حیاط و حتی پشت بام یک ساختمان ادامه پیدا می‌کند. همچنین از آنجایی که مشاعات به همه ساکنین مرتبط می‌شود، اصولا هزینه‌های کمتری را برای خانواده‌ها ایجاد کرده و همچنین نگهداری از فضای سبز را راحت‌تر خواهد کرد.

پیشنهاد مقاله؛
سیرکولاسیون و سفر مشتری در مجتمع تجاری به چه معناست؟

نقش فضای سبز در مشاعات

نقش فضای سبز در مشاعات چیست و چه کاربردی دارد؟

فضای سبز در مشاعات کاربردهای فراوانی داشته و اثرات مثبتی را برای ساکنین و یا مهمانان به همراه خواهد داشت. در ادامه به چند مورد از اثرات استفاده از فضای سبز در مشاعات خواهیم پرداخت.

1-   نقش فضای سبز در مشاعات برای متعادل کردن هوا

با افزایش گرمای کره زمین، خنک کردن محیط اهمیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است. استفاده از انواع درختان و گیاهان در مشاعات می‌تواند تاثیر زیادی در دمای محسوس محیط داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که هوا در محیطی که از فضای سبز بهره می‌برد نسبت به فضایی که بدون درختان و گیاهان ساخته شده است، می‌تواند در ماه گرمی همچون مردادماه، حتی تا پنج درجه خنک‌تر باشد.  سایه‌هایی که درختان ایجاد می‌کنند، به همراه رطوبتی که برای محیط به وجود می‌آورند در این زمینه نقش زیادی دارد.

2-   نقش فضای سبز در مشاعات برای تصفیه هوا

امروزه آلودگی هوا به یکی از معضلات بزرگ جوامع تبدیل شده است. این آلودگی شامل آلاینده‌های شیمیایی و گرد و غبار می‌شوند. هرچند در گذشته این مشکل فقط در شهرهای بزرگ و در چند روز محدود خلاصه می‌شد، اما امروزه این آلودگی تقریبا در تمامی شهرها و نقاط مختلف و در تمامی فصل‌های سال مشکل ایجاد می‌کند. یکی از بهترین راه‌های پاکسازی هوای محیط یک ساختمان، استفاده از فضای سبز است. درختان و گیاهان در کنار اینکه با فتوسنتز به وجود اکسیژن بیشتر در هوا کمک می‌کنند، از ورود گرد و غبار و آلاینده‌های سنگین به محیط مسکونی جلوگیری خواهند کرد.

پیشنهاد مقاله؛
مدیریت بحران و واکنش در مواجه با آتش سوزی در مراکز خرید

درختان پهن برگ در این زمینه از درختان با برگ سوزنی عملکرد بهتری دارند. البته جالب است بدانید که چمن‌ها سریعتر از درختان به تولید اکسیژن در محیط کمک می‌کنند. چمن‌ها با مصرف آب، اکسیژن بیشتری آزاد کرده و حتی تحقیقات نشان داده است که کمتر از دو متر مربع چمنی که کوتاه نشده باشد، می‌تواند اکسیژن مورد نیاز یک انسان را تامین کند. اما درختان پس از گذشت چند سال از رشد و تبدیل شدن به یک درخت بالغ می‌توانند اکسیژن مورد نیاز دو انسان را تامین کنند.

نقش فضای سبز در مشاعات

3-   نقش فضای سبز در مشاعات برای مبارزه با آلودگی صوتی

یکی دیگر از آلودگی‌هایی که امروز جوامع بشری را در شهرهای بزرگ و حتی متوسط مورد تهاجم قرار داده و موجب تنش در جامعه شده است، آلودگی صوتی است. برای مقابله با این آلودگی بهتر است تا از فضای سبز استفاده کنید. تحقیقات نشان داده است که قدرت جذب آلودگی صوتی توسط برگ‌های نرم حتی از دیواره‌های سخت سیمانی یا سنگی می‌تواند بیشتر باشد.

نمونه این موضوع را می‌توانید در پارک‌های نزدیک به خیابان تجربه کنید. پس از اینکه کمی از خیابان فاصله گرفته و وارد فضای سبز می‌شوید، آلودگی صوتی به نسبت زیادی کاهش پیدا می‌کند. شما می‌توانید از این روش برای ایجاد آرامش در محیط خود نیز استفاده کنید. البته فراموش نکنید که تعداد درختانی که استفاده خواهید کرد در این موضوع نقش زیادی داشته و همچنین درختانی که خزان دارند، در فصل زمستان این خاصیت خود را تا حد زیادی از دست خواهند داد.

  • زیبایی تصویری

رنگ‌ها همیشه جذابیت خاصی به محیط اطراف خود می‌دهند. استفاده از رنگ آمیزی و نقاشی‌ها در محیط می‌تواند باعث شود تا روحیه افراد حاضر در آن محیط بیشتر شود. نقاشی‌ها، رنگ آمیزی‌ها و سازه‌های طراحی و ساخته شده توسط انسان پس از مدتی جذابیت خود را از دست داده و تکراری خواهند شد.

پیشنهاد مقاله؛
چالش‌های پیش روی مجتمع‌های تجاری چیست | چطور می‌توان آنها را برطرف کرد

اما فضای سبز همیشه می‌تواند طراوت و شادابی خود را داشته باشد و از آنجایی که موجودی زنده است، تغییر کرده و تکراری نخواهد شد. البته ایجاد تغییر در فضای سبز نیز آسان‌تر و شاید ارزان‌تر از سایر موارد دیگر باشد. با کاشت چند نوع گل جدید و یا حرص متفاوت درختان و بوته‌ها می‌توانید نیاز به تنوع در محیط را به راحتی ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که رنگ سبز به محیط آرامش منتقل خواهد کرد.

5-   نقش فضای سبز در مشاعات برای تعاملات ساکنین

طراحی صحیح فضای سبز در مشاعات کمک خواهد کرد تا ساکنین یک واحد ساختمانی امکان و فضای بیشتری برای ارتباط با یکدیگر داشته باشند. مشخص است که تعاملات مثبت ساکنین در افزایش کیفیت سبک زندگی آنها اثر مستقیمی خواهد داشت.

نقش فضای سبز در مشاعات

تقسیم بندی مشاعات

البته فضای سبز در مشاعات می‌تواند کاربرد هوشمندانه دیگری نیز داشته باشد. با استفاده از فضای سبز، جدا کردن بخش‌های مختلف مشاعات از یکدیگر نیاز به دیوارکشی یا نرده‌ نخواهد داشت. شما به راحتی می‌توانید با یک باغچه کوچک علاوه بر ایجاد شادابی در محیط، دو یا چند قسمت از مشاعات را تفکیک کنید. در نتیجه این کاربرد را می‌توان به لیست کاربردها و نقش فضای سبز در مشاعات اضافه نمود.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *