چیدمان صنوف در مجتمع تجاری | تأثیر این چیدمان بر موفقیت یک مرکز خرید

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری | تأثیر این چیدمان بر موفقیت یک مرکز خرید

تنوع صنوف در مجتمع تجاری

یکی از دلایلی که افراد به مجتمع‌های تجاری مراجعه می‌کنند این است که آن را یک بازار کوچک می‌دادند. جایی که می‌تواند شاهد تنوع بالای مغازه‌ها باشند و بتوانند بخش بزرگی از نیازهای خود را به صورت یک جا تهیه کنند. موضوع چیدمان صنوف در مجتمع تجاری مسئله‌ی مهمی است و بر میزان مشتریان آنها تاثیر بسزایی می‌گذارد. اگر می‌خواهید مجتمع تجاری شما به موفقیت برسد، باید تنوع صنوف مجتمع را حفظ کنید در غیر این صورت نمی‌تواند به طیف گسترده‌ای از افراد خدمت رسانی کنید و مشتریانتان را از دست می‌دهید. در ادامه در مورد تاثیر چیدمان صنوف در مجتمع تجاری و انواع گروه‌هایی که باید بر آن تمرکز داشته باشید بیشتر توضیح می‌دهیم.

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری | تأثیر این چیدمان بر موفقیت یک مرکز خرید

تاثیر چیدمان صنوف بر مجتمع تجاری

مشتریان یک مجتمع تجاری طیف وسیعی از افراد را در برمی‌گیرند. اگر می‌خواهید آنها را از دست ندهید، باید برای همه‌ی آنها جذاب باشید. اگر تنوع چیدمان صنوف در مجتمع تجاری را رعایت نکنید، باعث می‌شود انگیزه‌ی مراجعه در بخشی از مشتریان از بین برود. در مقابل اگر تنوع صنوف را رعایت کنید، می‌توانید باعث جذب بیشتر آنها شوید. شما باید کاری کنید که آنها بدانند مجتمع شما برای همه‌ی افراد و گروه‌ها چیزی برای ارائه دادن دارد.

انواع روش‌های چیدمان صنوف در مجتمع تجاری

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری می‌تواند بر اساس معیارهای مختلفی انجام شود. که بعضی از آنها به شرح زیراند:

طبقه بندی جنسیتی

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری براساس تفکیک جنسیتی یکی از رایج‌ترین نوع چیدمان‌ها است. شما می‌توانید مغازه‌های مربوط به هر جنسیت را در یک طبقه قرار دهید. مثلاً یک طبقه کالاهای زنانه به فروش برساند. از انواع پوشاک و کیف و کفش گرفته تا مغازه‌های لوازم آرایشی و لوازم آشپزخانه و …. هر چیزی که زنان ممکن است به خرید آن علاقه مند باشند. در طبقه‌ی دیگر می‌توانید مغازه‌های مردانه را سازماندهی کنید. برای مثال، پوشاک و کیف و کفش مردانه، وسایل و ابزار آلات و … و هر چیزی که مردان به دنبال خرید آن هستند. در نتیجه افراد بسته به نیاز خریدشان می‌دانند که باید از کدام طبقه از مجتمع شما خرید کنند.

پیشنهاد مقاله؛
فودکورت در مجتمع های تجاری | نکات مهم در زمینه راه اندازی و نگهداری

طبقه بندی سنی

روش دیگری برای چیدمان صنوف در مجتمع تجاری براساس دسته‌ بندی‌های سنی است. شما می‌توانید در طبقه‌ای صنوف مربوط به کودکان را قرار دهید و در طبقه‌ی دیگری صنوف مربوط به بزرگسالان و حتی سالمندان را بچینید. در این حالت شما برای مشتریان شرایطی را فراهم می‌کنید که می‌توانند لوازم مورد نظرشان را به صورت یکجا و در کنار هم ببینند و مقایسات قیمتی و کیفیتی انجام دهند.

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری | تأثیر این چیدمان بر موفقیت یک مرکز خرید

دسته بندی کالایی

این روش چیدمان صنوف در مجتمع تجاری رایج‌ترین روش چیدمان در بین مجتمع‌های تجاری در ایران است. به عنوان مثال یک بخش تنها مخصوص فروش پوشاک است؛ یک بخش مربوط به فروش کیف و کفش، یک بخش مربوط به فروش لوازم برقی، بخش دیگری مربوط به فروش موبایل و لب تاپ و … این دسته بندی یکی از بهترین روش‌های چیدمان است. افراد می‌دانند دقیقاً برای تامین نیازشان به کدام بخش بروند. و از کالایی که می‌خواهند تنوع زیادی را دیده و بررسی کنند.

در بعضی مواقع، بعضی از مجتمع‌ها به طور کلی بر فروش گروه خاصی از محصولات تمرکز داشته و تخصصی‌تراند. مثلاً مجتمع فروش لباس، مجتمع فروش موبایل و لوازم جانبی و … اگرچه این کار مشتریان شما را تا حدی محدود می‌کند، اما باعث خدمات دهی بهتر به مراجعه کنندگان می‌شود.

چطور می‌توان ترتیب چیدمان را رعایت کرد؟

برای آنکه چیدمان صنوف در مجتمع تجاری به درستی انجام شود، به تدوین یک برنامه‌ی فکر شده نیاز است. به عنوان مدیریت مجتمع ابتدا باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید کدام یک از روش‌های دسته بندیِ بالا را انتخاب کنید و چه اصنافی اجازه‌ی اجاره‌ی مغازه‌های مجتمع شما را دارند. برای آنکه بتوانید انتخاب مناسبی در این بخش داشته باشید باید تحقیقات میدانی خوبی در محل تاسیس مجتمع داشته باشید و نیاز مردم منطقه را بشناسید. باید بررسی کنید و ببینید که آنها بیشتر به دنبال خرید چه اجناسی هستند و مشتریان هدف شما در کدام گروه قرار دارند. بعلاوه باید مجتمع‌های تجاری اطراف را نیز در نظر داشته باشید و ببینید آنها در چه بخشی فعالیت داشته و چه برندهایی در آنها مغازه دارند.

پیشنهاد مقاله؛
سرزندگى محيطى در مجتمع هاى تجارى و مراكز خريد

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری | تأثیر این چیدمان بر موفقیت یک مرکز خرید

در گام بعدی باید تصمیم بگیرید که چیدمان صنوف در مجتمع تجاری به چه صورتی انجام شود. شما باید در زمان چیدمان و تصمیم گیری برای هر بخش به نکاتی از جمله بازار هدف و میزان دیده شدن هر مغازه توجه داشته باشید. صنوفی که کنار هم قرار می‌گیرند، باید با هم هماهنگی داشته باشند. به عنوان مثال اگر دسته بندی کالایی را انتخاب می‌کنید، مغازه‌های کنار هم همگی باید به یک گروه کالایی خاص تعلق داشته باشند که باعث جابه‌جایی بیش از حد مشتری نشود.

آسایش صنوف مختلف نیز باید رعایت شود. به عنوان مثال فروشگاهی که قصد فروش لوازم زنانه را دارد نباید در کنار یک مغازه‌ی کاملاً مردانه قرار بگیرد. ترتیب قرارگیری صنوف در کنار هم، باید از نظر بصری نیز جذاب باشد تا برای مشتریان تحریک کننده بوده و آنها را به خود جذب کند.

اهمیت چیدمان طبقه‌ی همکف

در چیدمان صنوف در مجتمع تجاری به چیدمان طبقه‌ی همکف باید توجه ویژه‌ای داشته باشید. زیرا صنوف این طبقه، ویترین مجتمع شما را تشکیل می‌دهند بنابراین باید تاکید داشته باشد که کسبه‌هایی که مغازه‌های طبقه‌ی همکف را اجاره می‌کنند، باید جاذبه‌های بصری بسیار خوبی باشند. بعلاوه این طبقه باید شامل گلچینی از هر آنچه که می‌خواهید در مجتمع ارائه دهید، باشد.

سخن پایانی

چیدمان صنوف در مجتمع تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است. نه تنها باید تنوع مناسب رعایت شود و به طیف وسیعی از مشتریان خدمت رسانی کند، بلکه شیوه‌ی قرارگیری آنها در کنار هم نیز باید به دقت انجام شود. به عنوان مدیریت یک مجتمع باید بدانید که درست است اجاره یا فروش مغازه‌ها هدف اول شماست، اما باید در نظر داشته باشید که شیوه‌ی چیدمان صنوف تاثیر بسیار زیادی بر حجم مشتریان و موفقیت مجتمع خواهد داشت. بنابراین حتماً باید آن را با برنامه ریزی قبلی و به صورت هدفمند انجام دهید.

پیشنهاد مقاله؛
تفاوت فودکورت و فودهال و رستوران

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *