اصول و نکات تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

اصول و نکات تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری اهمیت زیادی دارد. امروزه در تمامی کشورهای دنیا مجمتع‌های تجاری جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد دارند. برخی معتقدند که ساخت مجتمع‌های تجاری به رونق اقتصاد کمک خواهد کرد و مال‌ها یا مجمتع‌های تجاری بزرگ را عامل پیشرفت و تاثیر گذار در توسعه می‌دادند.

این دسته متقدند که با ساخت این اماکن اقتصادی بزرگ، مردم به خرید تشویق شده و حتی می‌تواند به جذب گردشگر خارجی یا داخلی کمک شایانی داشته باشد و در نهایت گردش ثروت در جامعه بهتر انجام خواهد شد.

در داخل کشورمان ایران حتی عده‌ای بر این اعتقاد هستند که ساخت مجتمع تجاری می‌تواند از حجم سفرهای خارجی کاسته و از خروج ارز جلوگیری خواهد کرد. در مقابل البته برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که مجتمع‌های تجاری بزرگ و مال‌ها می‌توانند برای اقتصاد نقش تخریب کننده‌ای داشته باشند.

مصرف گرایی، ایجاد شکاف‌های اقتصادی که می‌تواند به شکاف‌های اجتماعی تبدیل شوند از مهمترین دغدغه‌های این دسته است. اما در نهایت باید گفت که وجود مجتمع‌های تجاری در صورتیکه با برنامه ریزی صحیح و براساس الگوهای اقتصادی یک کشور انجام شود، منافعی بیشتر از مضرات احتمالی آن خواهد داشت.

اصول و نکات تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

اهمیت تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

برخی از افراد بر این باور هستند که در هر زمینی که متراژ بالایی داشته باشد و بتوان مجوزهای لازم در خصوص ساخت و ساز را دریافت کرد، می‌توان یک مجتمع تجاری ساخت. این افراد بر این باور هستند که فقط ساختن و مسائل فنی ساخت و ساز و در نهایت موضوعات معماری سازه در ساخت یک مکان تجاری اهمیت دارد. اما مطالعات جهانی نشان دهنده موضوعی خلاف نظر این دسته از افراد است. همچنین اگر نگاهی به برخی از مجتمع‌های تجاری بزرگ و کوچکی که در شهرهای مختلف ایران داشته باشیم، می‌توانیم مجتمع‌های تجاری زیادی را به راحتی پیدا کنیم که حتی با گذشت چند سال از ساخت آنها، هنوز نتوانسته‌اند موفقیت چشم‌گیری را به دست بیآورند.

پیشنهاد مقاله؛
Infrastructure management یا مدیریت زیرساخت

البته با توجه به تورمی که در داخل کشور شاهد آن هستیم و رشد قیمت انواع سازه‌های ساختمانی از نوع مسکونی یا تجاری، صاحبان این دسته از مجتمع‌ها در بیشتر موارد با زیان آشکاری روبرو نیستند. اما در واقع می‌توان گفت یک مجتمع تجاری که در آن تجارت رونق نداشته باشد، موفقیتی را کسب نکرده است. در نتیجه تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری اهمیت فراوانی دارد که در ادامه به مواردی که بیشتر باید به آنها توجه کرد خواهیم پرداخت.

نگاه فنی در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

اولین موضوعی که باید در ساخت هر سازه و همچنین در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری به آن توجه کرد، نگاه فنی به زمین محل ساخت پروژه است. زمین‌های سست و نا امن علاوه بر اینکه ممکن است هزینه‌های زیادی برای مقاوم‌سازی به سازندگان تحمیل کند، ممکن است در بلند مدت نیز به عمر مفید سازه آسیب وارد کند. باید به یاد داشت که ساخت یک مجتمع تجاری یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب شده و باید برای چندین دهه سازه بتواند از سرمایه سرمایه‌گذاران خود به خوبی محافظت کند.

مدیریت بهره برداری و ساخت مرکز خرید

دسترسی در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

امروزه وسایل نقلیه امکان جابجایی را نسبت به گذشته بسیار آسان‌تر کرده‌اند. برخی از افراد حتی برای خریدهای خود به شهرها یا کشورهای دیگر سفر کرده و از هواپیما برای جابجایی خود استفاده می‌کنند. این موضوع به ظاهر نشان دهنده این مطلب است که دسترسی آسان به یک مجتمع تجاری نسبت به گذشته اهمیت خود را در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری از دست داده است. اما با همه این موارد باید گفت که هنوز دسترسی آسان اولین گزینه برای مشتریانی است که قصد خرید دارند.

پیشنهاد مقاله؛
مدیریت بحران و واکنش در مواجه با آتش سوزی در مراکز خرید

باید گفت که مشتریان را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. مشتریانی که به قصد خرید محصول خاصی به یک مجتمع تجاری مراجعه می‌کنند و به آنها مشتری متمرکز گفته می‌شود و مشتریانی که بدون هدف اولیه مشخص به یک مجتمع خرید مراجعه می‌کنند و به آنها مشتری پراکنده گفته می‌شود. دسترسی آسان مخصوصا برای مشتریان پراکنده اهمیت زیادی دارد.

البته در شرایط مساوی و حتی در بیشتر مواقع در شرایطی که تفاوت چشمگیری در شاخص‌های دیگری که بر خرید تاثیر دارند وجود نداشته باشد، خریداران متمرکز نیز به موضوع دسترسی آسان توجه خواهند کرد.

از سوی دیگر، دسترسی آسان برای فروشندگان و تامین کنندگان اجناس فروشگاه‌های یک مجتمع تجاری نیز می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. به فردی فکر کنید که یک پیشنهاد محل فعالیت تجاری در مکانی با دسترسی آسان داشته باشد و یک پیشنهاد در محلی با دسترسی سخت‌تر. مشخص است که اولویت این فرد، محلی خواهد بود که دسترسی آسان‌تری داشته باشد.

حجم تردد در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

حضور در مکان‌هایی که تردد در آنها بیشتر است به جذب مراجعین و در نهایت در جذب خریداران بیشتر، به شما و فروشگاه‌های مجتمع تجاری کمک خواهد کرد. به یاد داشته باشید که بخش زیادی از خریدها بدون برنامه ریزی دقیق و توسط خریداران پراکنده انجام می‌شود.

تناسب منطقه و اهداف در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

اتمسفر محل ساخت مجتمع تجاری نیز اهمیت زیادی دارد. اتمسفر به معنای طرز تفکر، سطح مالی، توقعات و انتظارات افرادی است که در محدوده و در داخل مجتمع تجاری تردد بیشتری دارند. اگر هدف ساخت یک مجتمع تجاری برای فروشگاه‌هایی با محصولات میان رده را داشته باشید، در منطقه‌ای که ساکنین و بیشترین ترددکنندگان آن منطقه به محصولات لوکس علاقه دارند، به راحتی موفقیتی کسب نخواهید کرد. همچنین اگر در منطقه‌ای که بیشتر ساکنین و یا ترددکنندگان از سطح متوسط اقتصادی جامعه هستند، نمی‌توانید انتظار موفقیت یک مجتمع تجاری با محصولات لوکس و گران‌قیمت را داشته باشید.

پیشنهاد مقاله؛
تفاوت Advisory &  Management Consulting

بررسی ساخت مجتمع های تجاری در مناطق مختلف تهران

دیده شدن در تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری

یکی از مواردی که در ساخت یک مجتمع تجاری باید در نظر گرفته شود، زیبایی طراحی داخلی و همچنین فضای بیرونی آن است. این موضوع در جذب مشتریان و حفظ مشتریان برای مدت بیشتری در محیط مجتمع تجاری اهمیت دارد. در نتیجه کارشناسان این حوزه پیشنهاد می‌کنند تا مجتمع تجاری در فضایی ساخته شود تا به خوبی فضای بیرونی آن قابل دیدن بوده و از این طریق جلوه بصری خوبی برای مشتریان داشته باشد.

در نهایت

در نهایت می‌توان گفت هرچند عوامل دیگری نیز در موفقیت یا شکست یک مجتمع تجاری وجود دارد، اما تعیین منطقه ساخت مجتمع های تجاری می‌تواند تاثیر به سزایی در این راستا داشته باشد و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

تهیه و تنظیم توسط تیم بهره برداری مجتمع تجاری همادیس

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *