افزایش پاخور در مجتمع تجاری

هایپر مارکت‌ها چه نقشی در افزایش پاخور foot fall در مجتمع تجاری دارند

ادغام هایپر مارکت‌ها یکی از راه‌های موثر افزایش پاخور در مجتمع تجاری است. با یک نگاه به وضعیت رفت و آمد متجمع‌های تجاری شهر (هر شهری که ساکن آن هستید)، به‌خوبی متوجه محدود بودن طیف آدم‌هایی که وارد این ساختمان‌ها می‌شوند و پاخور مجتمع‌های تجاری خواهید شد. هریک از واحدهای مجتمع‌های تجاری برای رفع نیاز جامعه خاصی فعالیت می‌کنند و همزمان تمام افراد شهر را هدف قرار نمی‌دهند. یک واحد در زمینه تعمیرات سیستم‌های سخت‌افزاری فعالیت می‌کند، دیگری مشکلات حقوقی مردم را حل می‌کند، یکی هلدینگ املاک است و غیره.

اما افزودن هایپر مارکت‌ها به مجتمع‌های تجاری تمرکز ساختمان را از رفع نیازهای اختصاصی برداشته و خواسته‌های عمومی همه را برآورده می‌کند. در نتیجه تمام افراد جامعه از زن و مرد گرفته تا کودک و پیر رغبت می‌کنند وارد مجتمع شوند و نگاهی به آن بیندازند.

منظور از مجتمع تجاری چیست؟

مجتمع تجاری یا شاپینگ مال ساختمان‌های بزرگ و معمولا پر زرق و برقی هستند که مجموعه‌ای از فروشگاه‌های بزرگ و کوچک را شامل می‌شوند. تمام این فروشگاه‌های خرده فروشی تحت مدیریت کل مجتمع اداره می‌شوند و فعالیت می‌کنند. در واقع از آنجا که مصرف‌کننده امروز به‌شدت به دنبال مدگرایی و پر کردن اوقات فراغت با خرید است، مجتمع‌های تجاری سعی می‌کنند با فراهم آوردن امکان ویترین‌گردی جلب توجه بیننده، او به مشتری تبدیل کنند. اما از آنجا که هر روز یک مجتمع تجاری جدید با زرق و برق بیشتر قد علم می‌کند، مشتری راغب گزینه‌های زیادی پیش رو دارد. به‌همین خاطر فرایند جذب مشتری به دغدغه بزرگی برای این مراکز تبدیل شده است. برای رفع این مشکل باید تدابیر تازه‌ای اندیشیده شود و باید ایده‌های نوآورانه‌ای به میان آورده شود که به‌خوبی به افزایش پاخور در مجتمع تجاری کمک کنند. در ادامه با برخی از این ایده‌ها و یکی از مهم‌ترین آن‌ها که افزودن بخش هایپرمارکت به مجتمع است، بیشتر آشنا می‌شویم.

پیشنهاد مقاله؛
مهندسی فروش در مجتمع تجاری به چه معناست

هایپر مارکت‌ها چه نقشی در افزایش پاخور foot fall در مجتمع تجاری دارند

راهکارهای افزایش پاخور در مجتمع تجاری

 • جلب توجه بیننده با چیدمان ویترین واحدهای مجتمع
 • استفاده از گرافیک جذاب و مخاطب‌پسند
 • نورپردازی خیره‌کننده
 • توجه به جانمایی آسانسور و پله‌های مجتمع تجاری
 • توجه به محل ورودی و انتخاب بهترین جهت
 • همکاری با انواع برند‌ها و فروشگاه‌های معروف برای جذب پاخور بیشتر
 • دسترسی سریع و آسان به تمام بخش‌ها و واحدهای مجتمع با راهروهای عریض و منظم
 • به‌کارگیری بهترین ابزارهای تسهیلات رفاهی برای جلب رضایت خریداران مثل پله برقی، رمپ برقی و آسانسور و غیره
 • تخصیص بخش‌هایی از مجتمع به فضاهای تفریحی مثل سینما یا شهربازی
 • ایجاد فضای سبز و محوطه‌سازی اصولی
 • به‌کارگیری رنگ‌های مناسب و جذاب در طراحی داخلی
 • انتخاب دکوراسیون داخلی حرفه‌ای
 • توجه به نمای بیرونی ساختمان متناسب با فرهنگ جامعه
 • استفاده از انواع بیلبوردها به منظور افزایش آگاهی مشتریان و جلوگیری از سردرگمی آنان

تاثیر اضافه کردن هایپر مارکت بر افزایش پاخور در مجتمع تجاری

بخش عمده‌ای از اثرگذاری هایپر مارکت‌ها بر افزایش پاخور در مجتمع تجاری برمی‌گردد به اینکه مردم مایحتاج زندگی خود را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تامین می‌کنند. با توجه به تغییر سبک زندگی مردم، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند خریدهای خود را از این مراکز انجام دهند، چرا که معمولا تمام اقلام مورد نیاز آنان را در یک محل فراهم آورده‌اند. به همین خاطر ادغام این مراکز با مجتمع‌های تجاری سبب می‌شود کسانی که رغبتی به خرید از مجتمع‌های آن‌چنانی ندارند، به خاطر این فروشگاه‌های زنجیره‌ای قدم به داخل مجتمع بگذارند.

اینجا است که مدیریت بهره‌وری از واحدهای تجاری وارد عمل می‌شود و با ارائه طیف گسترده‌ای از محصولات و برندهای مختلف، مشتری را در مجتمع نگه می‌دارد، بدون آنکه فرد متوجه گذر زمان شود.

پیشنهاد مقاله؛
PMS در مدیریت پارکینگ چه کمکی میکند و چه اجزایی دارد

از سوی دیگر افرادی که با هدف خرید از واحدهای تجاری مجتمع وارد آن می‌شوند، اگر با فضای جذابی مواجه شوند که به هایپر مارکت اختصاص داده شده است و ببینند می‌توانند لوازم ضروری خود را همین‌جا تهیه کنند، معمولا درنگ نمی‌کنند. به علاوه این باعث می‌شود از این به بعد این مجتمع تجاری را برای خرید انتخاب کنند تا با یک تیر، دو هدف را زده باشند. هم خرید لباس و کیف و کفش و هم خرید مایحتاج زندگی و تامین سبد خانواده.

هایپر مارکت‌ها چه نقشی در افزایش پاخور foot fall در مجتمع تجاری دارند

تاثیر جانمایی هایپر مارکت در مجتمع تجاری

اما وجود هایپر مارکت در مجتمع تجاری به‌تنهایی کافی نیست. اگر این فروشگاه در محل مناسبی قرار نگرفته باشد و درست جانمایی نشده باشد، طبیعی است که تاثیری روی جذب خریدار و افزایش پاخور در مجتمع تجاری نداشته باشند. مثلا فرض کنید در یک مرکز خرید فوق‌العاده گسترده، موقعیت هایپر مارکت به‌نحوی در نظر گرفته شود که مشتری به بخش‌های دیگر دسترسی نداشته باشد. بدیهی است پس از اتمام خرید بدون آنکه رغبتی به قدم زدن در مجتمع و تماشای سایر بخش‌ها داشته باشد، فروشگاه را ترک می‌کند. در حالی که اگر موقعیت هایپر مارکت در مجتمع به درستی جانمایی شده باشد، خریداران پس از پایان خرید از واحد‌های دیگر هم دیدن می‌کنند..

اگر بنا باشد بخشی از مجتمع تجاری به هایپر مارکت اختصاص داده شود، معمولا مساحت زیادی از طبقه همکف یا زیرزمین برای آن در نظر گرفته می‌شود. این بخش بر اساس مساحتی که به آن اختصاص پیدا می‌کند، می‌تواند در انواع طراحی‌های مختلف اجرا شود. مشتریان هایپر در نگاه اول بخش مربوط به تدارکات و پشتیبانی هایپرمارکت را نمی‌بینند، اما یک‌پنجم الی یک‌چهارم مساحت هایپر مربوط به این بخش‌ها خواهد بود.چیزی که امروز در طراحی مجتمع‌های تجاری شاهد آن هستیم، موقعیت نامناسب هایپر مارکت‌ها است که با وجود هزینه فراوانی که برای ساخت این بخش‌ها می‌شود، تاثیری روی جذب مشتری و پاخور بیشتر مجموعه نمی‌گذارند.

پیشنهاد مقاله؛
بازاریابی و فروش

هایپر مارکت‌ها چه نقشی در افزایش پاخور foot fall در مجتمع تجاری دارند

این مسئله‌ای نیست که بتوان بعد از اتمام بنای مجتمع در مورد آن فکر کرد و به‌دنبال راه‌ چاره بود. به همین خاطر توصیه می‌شود‌ قبل از شروع فرایند ساخت و در طول مرحله نقشه‌کشی با مشورت مشاوران بهره‌بردار بهترین موقعیت هایپر مارکت در مجتمع تجاری تعیین شود تا بتوان مراجعه‌کنندگان را به تماشای سایر بخش‌ها ترغیب کرد.

کلام آخر

به سمتی حرکت می‌کنیم که هایپر مارکت‌ها تبدیل شده‌اند به بخش جدایی ناپذیر مجتمع‌های تجاری که وجود آن‌ها برای افزایش رفت و آمد مردم در محیط‌های تجاری و آشنا شدن آنان با سایر واحد‌های مجتمع الزامی است. در این مقاله با اهمیت هایپر مارکت در افزایش پاخور در مجتمع تجاری آشنا شدیم و دانستیم حضور آن‌ها چه لطف بزرگی به بخش بازاریابی مجتمع‌های تجاری می‌کند. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *