اصول مدیریت و نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری

اصول مدیریت و نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری

یکی از مباحثی که باید بسیار به آن توجه کرد نگهداری از تاسیسات در مجتمع تجاری است. تاسیسات یک ساختمان مانند قلب تپنده در یک سازه عمل می‌کند و سرمایش،‌گرمایش و راحتی را فراهم می‌کند. به همین دلیل نگهداری از این دارایی ارزشمند اهمیت زیادی دارد. برای آشنایی با اصول مدیریت و نگهداری از تاسیسات با ما همراه باشید.

۴ عامل کلیدی و مهم در مدیریت و نگهداری از تاسیسات

در زیر به بررسی ۴ عامل کلیدی در مدیریت تاسیسات در مجتمع تجاری می‌پردازیم.

۱- تسهیل فرایندهای مدیریت کار

۲- توانمندسازی از طریق ابزارهای تکنولوژیک

۳- استفاده هوشمند از داده‌های تجهیزات

۴- حرکت به سمت نگهداری و تعمیرات پیش کنشی

هر مجتمعی با توجه به ابعاد در سطح متفاوتی از پیچیدگی‌های تاسیساتی قرار دارد و هر کدام در نقطه متفاوتی از نمودار مدیریت و نگهداری قرار دارد. در بعضی از مجتمع‌های تجاری برنامه‌های پیشگیرانه به خوبی اجرا می‌شود و درباره نگهداری از تاسیسات در مجتمع تجاری در جایگاه خوبی قرار دارند و به اهمیت این موضوع پی برده‌اند. هرچند در مجتمع‌های تجاری که به خوبی به نگهداری تاسیسات نپرداخته‌اند هم می‌توان با به کارگیری این ۴ اصل به نتایج امیدوار کننده‌ای رسید.

تسهیل فرایندهای مدیریت کار

قلب سیستم‌های مدیریت و نگهداری فرایندهای مدیریت کار است. بهتر است برای درک بهتر این فرایند ابتدا به معرفی مدیریت کار بپردازیم. فعالیت‌های مدیریت و نگهداری شامل چند مرحله است که می‌تواند به درخواست کار تا اجرا،‌ ثبت داده‌ها و بازخورد مدیریت تقسیم شود. سیستم‌هایی که در نگهداری تاسیسات استفاده می‌شود به دو گروه سیستم کاغذی و سیستم صفحه گسترده دسته بندی می‌شود. در مجتمع‌های تجاری کوچک از سیستم کاغذی استفاده می‌شود و برای مجتمع‌های بزرگ سیستم صفحه گسترده مناسب است.

پیشنهاد مقاله؛
مدیریت خدمات facility management به چه معناست و چه مواردی دارد

انواع سیستم‌های کامپیوتری پشتیبان نگهداری وتعمیرات عبارتند از سیستم مکانیزه مدیریت نگهداری و تعمیرات (CMMS)، سیستم مدیریت دارایی‌ها (EAM) . این دو سیستم نرم افزاری از قدرتمندترین ابزراهای مدیریت دستور کار نگهداری و تعمیرات هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با استفاده از این نرم افزارها به صورت لحظه‌ای و آنی به تاریخچه تجهیزات و اطلاعات دسترسی خواهید داشت. همچنین امکان اتصال و ضمیمه لیست مواد مورد نیاز،‌ نقشه‌ها و دستورالعمل‌ها به تاریخچه تجهیزات وجود دارد که باعث افرایش کیفیت خدمات ارائه شده جهت تعمیرات تاسیسات در مجتمع تجاری می‌گردد.

نگهداری تاسیسات مجتمع های تجاری

مزایای استفاده از فرایند مدیریت کار

استفاده از یک فرایند خوب مدیدیریت کار دارای مزایای بسیاری است که در زیر به آن‌ها اشاره کردیم.

۱- بهبود کارایی نیروی کار

۲- سهولت در زمانبندی

۳- کم کردن زمان انجام کار

۴- کاهش زمان توقف

۵- افزایش مدت عمر تجهیزات

۶- شتاب دهی به فرایند درخواست کار

۷- بهبود وضعیت برنامه ریزی

۸- افزایش دسترس پذیری تجهیزات

۹- بهبود مدیریت عملکرد

۱۰- بهینه شدن موجودی انبار

تمامی فعالیت‌های مدیریت و نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری چه به صورت پیشگیرانه و یا اضطراری در ۱۰ موارد گنجانده شده است.

استفاده از نرم افزارهای تعمیرات و نگهداری

امروزه اگر در زمینه مدیریت و نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری مشغول به مطالعه یا فعالیت هستید با واژه‌هایی مانند IOT، AMP، EAM، CMMS و …. زیاد برخورد می‌کنید. CMMS و EAM‌ زیربنای مدیریت کار هستند و نقش مهم آن‌ها ایجاد یک پایگاه داده از تاریخچه عملکرد تجهیزات است. استفاده از فناوری‌های جدید باعث بهبود راندمان کار، کاهش خطای تصمیم گیری و بهبود وضعیت کلی مدیریت می‌شود.

پیشنهاد مقاله؛
اصول قراردادنویسی اجاره و لیزینگ

نقش مدیریت بهره برداری در نگهداری تاسیسات مرکز خرید

تفاوت تعمیر و نگهداری در چیست؟

همیشه واژه‌های تعمیر و نگهداری در کنار هم استفاده می‌شوند و شاید این موضوع به نظر بیاید که این دو واژه دارای مفهوم یکسانی هستند. اما این‌طور نیست، هر چند که هدف نهایی هر دوی آن‌ها یکی است. در اینجا به بررسی تفاوت بین این دو واژه می‌پردازیم.

تعمیر و مفهوم آن

تعمیر برای بازگرداندن دارایی (که شامل هر چیزی می‌شود) به شرایط کار است و سطح تعمیراتی که انجام می‌شود به سطح خرابی بستگی دارد. خرابی تجهیزات به دو دسته جزئی و کامل تقسیم می‌شود.

در خرابی جزئی تیم تعمیرکار به راحتی کار رفع نقص را انجام می‌دهد و از خرابی کلی‌تر جلوگیری می‌شود. در خرابی کامل کار تعمیر پیچیده‌تر و پر هزینه‌تر است و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا تجهیز مورد نظر دوباره به مدار برگردد.

نگهداری و مفهوم آن

نگهداری از تجهیزات کار بسیار مهمی است که به صورت یک روش پیشگیرانه برای کنترل تجهیزات به کار می‌رود. اقدامات متفاوتی در نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری انجام می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- بازرسی‌های بصری

۲- بررسی عملکردی و سایر تعمیرات معمول

۳- تعویض قطعات یدکی و فعالیت‌های مرتبط با نگهداری پیشگیرانه

۴- نصب تجهیز جدید در مرکز

۵- به روز رسانی ساختمان یا مجتمع با HVAC جدید یا سیستم روشنایی

۶- به روز رسانی تجهیزات موجود

۷- نصب/ به روز رسانی تجهیزات مرتبط با کنترل کیفیت

در واقع تعمیر هنگامی صورت می‌گیرد که تاسیسات دچار نقص و خرابی شده است اما پیشگیری مربوط به زمانی است که تاسیسات در مجتمع تجاری هنوز دچار آسیب نشده است و به صورت پیشگیرانه اقدامات کنترلی انجام می‌شود.

پیشنهاد مقاله؛
مهندسی فروش در مجتمع تجاری به چه معناست

تعمیرات و نگهداری و هزینه‌های آن

با توجه به این موضوع که هر ریال سرمایه گذاری در زمینه پیشگیری باعث ۳ ریال صرفه جویی در زمینه تعمیرات می‌شود نقش مهم پیشگیری مشخص‌تر می‌شود. اجرای سیستم‌های CMMS‌ توسط مدیران به کاهش هزینه‌های عملیاتی کمک شایانی می‌کند.

باید به طول عمر تجهیز مورد نظر توجه کنید. اگر تجهیز مورد نظر شما به اواخر طول عمر خود رسیده است منطقی‌تر این است که به جای پرداخت هزینه برای تعمیر یک جایگزین برای آن در نظر بگیرید.

کلام آخر

در هر ساختمان یا مجتمعی بحث مدیریت تعمیر و نگهداری از تجهیزات بسیار مهم است. زیرا رفاه و ایمنی سازه در گرو سالم بودن تجهیزات به کار رفته در آن است. به همین دلیل همیشه وجود یک تیم متخصص برای نگهداری و تعمیر تاسیسات در مجتمع تجاری لازم و ضروری است. استفاده از نرم افزارهای روز دنیا به تکنسین‌ها کمک می‌کند تا با خطای کمتری به تعمیر تجهیزات دارای نقص بپردازند و همچنین بررسی‌ها و سرویس‌های دوره‌ای تجهیزات از خرابی‌های بزرگ پیش‌گیری می‌کند.

 اختصاص بودجه برای تعمیر و نگهداری تاسیسات در مجتمع تجاری اقدام بسیار مهمی است که باید توسط مدیریت انجام شود. با رعایت دستورالعمل‌های پیشگیرانه می‌توان تا حد زیادی طول عمر تجهیزات را بالا برد و باعث کاهش هزینه شد.

 

تهیه و تنظیم توسط تیم مدیریت بهره برداری مجتمع تجاری همادیس

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *