نقش و موارد مرتبط با واحد حراست یا انتظامات در مجتمع تجاری

نقش و موارد مرتبط با واحد حراست یا انتظامات در مجتمع تجاری

یک مامور انتظامات در مجتمع تجاری، در طول یک روز کاری‌ با اتفاقات و موقعیت‌های بالقوه‌ای ممکن است مواجه شود که البته همیشه شامل تعقیب کردن افراد شرور یا تلاش برای بازگرداندن کالاهای دزدیده شده نیست؛ رساندن یک کودک خردسال گم شده به خانواده‌اش یا مهار آتش در مراحل اولیه تا رسیدن نیروهای آتشنشانی و مواردی دیگری که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت، چند نمونه از وظایف متعدد این افراد است. با ما همراه باشید.

واحد حراست یا انتظامات در مجتمع تجاری چه وظیفه‌ای دارد؟

ماموران امنیتی نقش مهمی را در عملکرد مراکز تجاری ایفا می‌کنند. یک واحد حراست معمولاً از چند بخش اصلی از جمله ، ماموران گشت‌زنی، نگهبانان ورودی‌ها و همچنین افراد حاضر در بخش مانیتورینگ دوربین‌های مدار بسته شکل گرفته است.

تلاش هماهنگی که باید در مواقع اضطراری به وظایفی مانند دستگیری سارقان یا حفظ نظم گروه‌های بزرگ جمعیت حاضر در مجتمع کمک کند.

 در اینجا با نگاه دقیق‌تری به وظایف و مسئولیت‌های واحد حراست مراکز تجاری می‌پردازیم.

نقش و موارد مرتبط با واحد حراست یا انتظامات در مجتمع تجاری

گشت زنی در مجتمع

ماموران انتظامات در ساعات کاری و همچنین در زمان تعطیلی به گشت‌زنی در مراکز تجاری مشغول‌اند. این افسران به گونه‌ای آموزش می‌بینند تا با پوشش حداکثری تمام فضاهای تجاری، نقاط آسیب‌پذیر مجتمع از نظر امنیتی را به حداقل برسانند.

آنها قادرند تا هرگونه مشکل امنیتی را شناسایی و گزارش کنند و برای محافظت از ایمنی حاضران و اموال مجتمع تجاری به درستی واکنش نشان دهند.

حضور ماموران انتظامات در کنار دوربین‌های مداربسته در نقاط مختلف مجتمع، به عنوان یک بازدارنده بصری قوی برای مجرمان به شمار می‌رود. همچنین در شب‌ها و ساعات تعطیلی مجتمع، ماموران از بسته بودن و ایمنی تمامی ورودی‌ها اطمینان حاصل خواهد کرد.

پیشنهاد مقاله؛
پارکینگ در مجتمع های تجاری | اهمیت فضاهای مسقف برای وسایل نقلیه مشتریان

واکنش در مواقع اضطراری

وظیفه‌ دیگر ماموران انتظامات در مجتمع تجاری، واکنش سریع و مناسب در شرایط اضطراری، مانند کنترل افزایش‌های ناگهانی جمعیت، یا ارائه کمک‌های اولیه به افراد بیمار یا مجروح می‌شود.

این ماموران آموزش‌دیده در مواقع اضطراری، تا سر‌رسیدن نیروی‌های امدادی می‌توانند از دانش‌ خود در طیف گسترده‌ای از روش‌های واکنش سریع استفاده کنند.

 پرسنل امنیتی همچنین می‌توانند حاضران در مرکز تجاری را در سریع‌ترین زمان به سمت خروجی هدایت کنند و به همه کمک کنند تا در صورت بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی، ساختمان را با کمترین آسیب تخلیه کنند.

حراست مرکز خرید

پیشگیری و پاسخگویی به اعمال مجرمانه

یکی از مزایای ارزشمند نگهبانان مراکز تجاری، تاثیر حضور فیزیکی آنها در پیشگیری از اعمال  مجرمانه در مجتمع است. اعمال مجرمانه در مناطقی که پرسنل امنیتی در آنجا حضور دارند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

ماموران انتظامات می‌توانند با شناسایی رفتارهای مشکوک، با اقدامات مجرمانه‌ای مانند دزدی از واجد‌های مجتمع، برخورد کنند و مجرمان را تا زمان رسیدن ماموران قانون در بازداشت نگه دارند.

 آنها همچنین آموزش می‌بینند تا در موقعیت‌های ناخوشایندی که ممکن است در محیط یک مجتمع تجاری اتفاق بیفتد، خواه درگیری‌ها و دعواهای شخصی باشد یا فردی خارج از حالت طبیعی، با احترام نسبت با تمامی طرف‌های درگیر با موضوع برخورد کنند.

ایجاد احساس امنیت در محیط

حضور ماموران امنیتی در سراسر مرکز تجاری، برای مراجعه‌کنندگان و شاغلان، آرامش خاطر را فراهم می‌کند.

این ماموران، ارائه خدماتی مانند اسکورت افراد VIP و همراهی با  کارکنان مرکز تجاری تا وسایل نقلیه‌شان در شب را فراهم می‌کنند و دسترسی به مناطق محدود‌ شده در مرکز تجاری، مانند دفاتر خصوصی یا راهروهای پشتی را کنترل می‌نمایند.

پیشنهاد مقاله؛
یازده نکته کلیدی در مدیریت مرکز خرید

ماموران امنیتی همچنین وظیفه دارند تا با کشف نشانه‌هایی مانند آسیب‌های ساختاری به ساختمان یا احتمال آتش سوزی از خطرات بلقوه‌ای که می تواند منجر به یک فاجعه بزرگ شوند، جلوگیری کنند.

حفظ نظم

انتظامات در مجتمع تجاری وظیفه‌ حفظ نظم را بر عهده دارد؛ این وطیفه در روزهای حراج، مانند جمعه سیاه، یا رویدادهایی مانند حضور افراد مشهور که جمعیت زیادی را به خود جذب می‌کنند، اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

این ماموران جمعیت و صف‌ها را کنترل می‌کنند و اطمینان حاصل می کنند که حرکت کارکنان و مراجعه‌کنندگان در قسمت‌های مختلف مجتمع ممکن باشد. همچنین در صورت حضور ماموران امدادی در محل، پرسنل وظیفه دارند تا سریع‌ترین و نزدیک‌ترین راه دسترسی به محل وقوع حادثه را برایشان فراهم کنند.

یکی دیگر از وظایف مامورین در حفظ نظم مجمع‌ها میانجیگری در اختلافات احتمالی میان مشتریان و کارکنان و همچنین درگیری مراجعه‌کنندگان با یکدیگر است. آنها وظیفه دارند تا در صورت  لزوم، افراد متخلف را با آرامش از محیط دور کنند.

نظارت بر تجهیزات نظارتی

علاوه بر ماموران گشت‌زنی، بسیاری از مراکز خرید ماموران امنیتی را به منظور نظارت بر تجهیزات امنیتی و دوربین‌های مداربسته استخدام می‌کنند تا ضمن نظارت دقیق بر مجتمع و گسیل دادن ماموران گشت‌زنی به نقاط مورد نیاز، از عملکرد صحیح تمام تجهیزات امنیتی اطمینان حاصل کنند و در صورت خرابی دوربین‌ها یا زنگ‌های هشدار دهنده، نسبت به تعمیر تجهیزات و اتخاذ روش‌های نظارتی جایگزین اقدام نمایند.

کمک به افزایش امنیت پارکینگ‌ها

بنا به گزارشات پلیس،پارکینگ‌ها و گاراژهای مراکز تجاری، مناطقی پرخطر برای وقوع جرم محسوب می‌شوند.

پیشنهاد مقاله؛
مشتری مداری در مراکز خرید

ماموران انتظامات با حضور در این فضاها، می‌توانند مسائلی مانند سرقت از وسایل نقلیه، حمله به افراد، آدم ربایی، خرابکاری و حتی مشکلات سیستم‌های روشنایی و رانندگی خطرناک را شناسایی و از وقوع آن‌ها جلوگیری کنند.

نوشتن گزارش در مواقع مورد نیاز

نگهبانان مراکز تجاری وظیفه دارند تا در مواقع مورد نیاز با تنظیم گزارشی دقیق و بی طرفانه از هرگونه نقض‌های امنیتی احتمالی و سایر بی‌توجهی‌ها و مشکلات مجتمع، به ماموران قانون و بیمه برای اتخاذ تصمیم درست، کمک کنند.

ارائه خدمات به مشتریان

اگرچه خدمات به مراجعه کنندگان از وظایف اصلی ماموران انتظامات در مجتمع تجاری به شمار نمی‌رود، اما ماموران امنیتی می‌توانند به سوالات کلی مراجعه کنندگان در مورد مجتمع پاسخ دهد یا به آنها در مسیریابی  کمک کنند.

این امر می‌تواند تجربه لذت‌بخش‌تری را برای مراجعه‌کنندگان فراهم آورد و باعث حسن شهرت مرکز خرید در جامعه شود.

حراست در مجتمع های تجاری

نتیجه گیری

چه برای خرید به یک مجتمع تجاری رفته باشیم، یا برای صرف یک وعده غذای دلچسب، قرار ملاقات با یک دوست یا صرفاً لذت بردن از ویترین‌های رنگارنگ، فرقی نمی‌کند. همه ما در حضور ماموران ورزیده و شیک‌پوش انتظامات حس بهتری خواهیم داشت. مامورانی که علاوه بر انتقال این حس خوب امنیت، وظایفی دیگر را نیز بر عهده دارند که در این مقاله به مهمترین آنها اشاره کردیم.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *