اصول مدیریت بهر برداری مراکز خرید | بهره برداری مجتمع های تجاری

اصول مدیریت مراکز خرید

موضوع بحث ما در این مقاله اصول مدیریت مراکز خرید در علم بهره برداری مجتمع های تجاری است. امروزه با گسترش زندگی شهرنشینی و افزایش جمعیت در کلانشهرها، سبک ساختمان‌سازی به ساخت مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری بلندمرتبه تغییر پیدا کرده است. البته دلیل رشد پاساژها و مجتمع‌های تجاری می‌تواند ناشی از کمبود فضا و افزایش مشاغل مختلف باشد. حال که با تجمیع چندین مغازه و واحد تجاری شاهد گسترش مراکز خرید هستیم نقش مدیریت اصولی بسیار پررنگ می‌شود. در این بین مدیریت مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری چند منظوره کاری بسیار سخت است چرا که باید به تمام نیازهای مردم و مشتریان پاسخ دهد.

امروزه مراکز خرید بزرگ علاوه بر اینکه محلی برای خرید و تهیه نیازهای مختلف مردم است، به محلی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت مشتریان نیز تبدیل شده است. بنابراین برای جلب رضایت مشتریان لازم است که یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی توسط تیم مدیریتی توانمند انجام شود تا میزان اثرگذاری مشکلات احتمالی کمرنگ شود.

ضرورت رعایت اصول مدیریت مراکز خرید

بسیاری از فعالان عرصه ساختمان‌سازی و مجتمع‌های اداری و تجاری بعد از ساخت و فروش یک مجموعه بزرگ آن را رها می‌کنند. در حالیکه تیم مدیریتی مراکز خرید برای اینکه مردم با فعالیت این مجتمع آشنا شوند باید اقداماتی را انجام دهند. در صورتیکه مدیران یک مجتمع تجاری با اصول مدیریت مراکز خرید آشنا باشند، با برنامه‌ریزی مناسب می‌توانند در مدت کوتاهی با بکارگیری روش‌های به‌روز زمینه رشد و شکوفایی و افزایش قیمت و ارزش مغازه‌های داخل یک مجتمع را فراهم سازند.

علاوه بر آن، شهرت مرکز خرید سبب جذب مشتریان، افزایش بازدید و در نهایت فروش بیشتر مغازه‌های داخل این مراکز خواهد شد. در زیر به برخی از وظایف تیم مدیریت مراکز خرید اشاره شده است.

 • ارائه خدمات حقوقی
 • خدمات امنیت و نگهبانی
 • ارائه خدمات جذب منابع انسانی و آموزش نیروهای مورد نیاز
 • خدمات رسیدگی به امور واحدهای تجاری
 • خدمات مالی و حسابداری
 • خدمات پارکینگ
 • خدمات نظافت و بروزرسانی‌ها
 • خدمات جلب رضایت مشتریان

نحوه تأثیرگذاری رعایت اصول مدیریت مراکز خرید

مدیریت مراکز خرید یکی از چالش برانگیزترین کارهایی است که در جذب مشتری و نگه داشتن آنها تأثیر مستقیم دارد. در عصر کنونی به دلیل تنوع محصولات، برندها و کیفیت آنان، مشتری مداری و کسب رضایت مشتریان، مهمترین دغدغه هر صنفی به شمار می‌آید.

با این حال مدیران ضمن آشنایی با اصول مدیریت مراکز خرید باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که تمام واحدهای تجاری و مغازه‌داران در رقابت تنگاتنگ ارائه محصولات از چندین برند و شرکت بتوانند امرار معاش کنند. همچنین این مدیران باید نیازهای اساسی مشتریان را بشناسند تا بتوانند بهترین خدمات را جهت بازدید و جذب مشتری برای مغازه‌ای داخل مراکز خرید ارائه دهند.

اصول مدیریت مراکز خرید

الزامات اصول مدیریت مراکز خرید چیست؟

در شرایطی که هر روزه شاهد رشد بهره‌برداری و آغاز فعالیت مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری هستیم، به همین دلیل مدیریت اصولی یک فاکتور بسیار اساسی و مهم در رونق کسب و کارها و بهبود عملکرد مراکز تجاری خرید خواهد بود. این الزامات شامل موارد زیر است:

 • موقعیت جغرافیایی یک مرکز خرید
 • منطقه بندی یا چیدمان صنوف در مرکز خرید
 • تبلیغات و بازاریابی
 • خدمات و امکانات مراکز خرید
 • مدیریت مالی و حسابداری

موقعیت جغرافیایی یک مرکز خرید

نخستین قدم و یکی از مهمترین الزامات یک مرکز خرید برای کسب موفقیت توجه مدیران به موقعیت جغرافیایی آن مجموعه تجاری است. بنابراین از اصول مدیریت مراکز خرید این است که موقعیت از نظر جمعیت، سطح درآمد، میزان تردد عموم مردم و نحوه دسترسی مشتریان به مرکز خرید بررسی شود.

پیشنهاد مقاله؛
مطالعات بازار

هدف اصلی از این مدل ارزیابی و بررسی موقعیت، ایجاد یک مرکز خرید کاربردی جهت پوشش تمام نیاز مشتریان و بازدیدکنندگان است. از اهداف یک مرکز خرید و تجاری از نظر موقعیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد تصویر ذهنی قدرتمند در مشتریان
 • ایجاد وفاداری در مشتریان و بازدیدکنندگان
 • برنامه‌ریزی برای جذب برندهای معروف و کاربردی در مرکز خرید
 • شناسایی و توان مقابله با سایر رقبا و مراکز خرید
 • جذب مشتری و بازدیدکننده بیشتر با خدمات برتر

بنابراین یکی از مهمترین اصول مدیریت مراکز خرید است که محصول مناسب با برندهای معتبر را ارائه دهید تا مشتری ترغیب به بازدید شود و با اطمینان خاطر از آن واحد تجاری خرید کند.

منطقه‌بندی یا چیدمان صنوف در مرکز خرید

مراکز خرید با دو نوع مشتری روبرو هستند، یک نوع از مشتریان واقعی هستند و تنها با هدف خرید و تهیه کالای مورد نیاز خود وارد این مراکز می‌شود. دسته دیگر نیز مشتریان تازه و بدون انگیزه خرید هستند و تنها برای وقت‌گذرانی، بدون نیاز به کالای خاصی اقدام به بازدید می‌کنند.

بر این اساس یکی از اصول مدیریت مراکز خرید این است که از هر دو نوع مشتری سود کسب کند و سبب افزایش درآمد مغازه‌داران شود. در این اتفاق نحوه قراگیری برندهای معتبر و بزرگ و چیدمان مغازه‌ها با دسترسی سریع مشتریان می‌تواند، اثرگذار باشد. از مهمترین مزایای چیدمان صحیح و اصولی صنوف در مرکز خرید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش مدت زمان ماندگاری بازدیدکنندگان در مرکز خرید
 • نظم‌دهی به چیدمان مغازه‌ها در نگاه بازدیدکننده
 • دسترسی آسان و راحت‌تر بازدیدکنندگان به برندهای خاص
 • افزایش فروش با توجه به در دسترس بودن واحدهای تجاری و مغازه‌ها
 • ایجاد فضای رقابتی میان برندهای معتبر موجود در مرکز خرید

اصول مدیریت مراکز خرید

تبلیغات و بازاریابی از اصول مدیریت مراکز خرید

همواره یکی از روش‌های جذب مشتری، تبلیغات و بازاریابی است. بر این اساس از اصول مدیریت مراکز خرید است که شیوه مناسبی را برای تبلیغات هدفمند در نظر بگیرند تا منجر به افزایش رونق و بهبود عملکرد این مراکز شوند.

در این رابطه می‌توان از موثرترین روش‌های تبلیغاتی به برگزاری جشنواره تخفیف، برگزاری مراسم ملی و فرهنگی، برگزاری مسابقه و قرعه‌کشی در بین مشتریان و استفاده تبلیغاتی از حضور بازیگران مشهور و افراد چهره و سرشناس اشاره کرد. از مزایای تبلیغات و بازاریابی مناسب و هدفمند در مرکز خرید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برندسازی مرکز خرید و معرفی بهتر آن به بازدیدکنندگان
 • جذب مشتریان و بازدیدکنندگان بیشتر
 • جذب برندهای مشهور و فروشگاه‌های معتبر برای حضور در مرکز خرید
 • افزایش رضایت واحدهای تجاری و مغازه‌های موجود از تبلیغات
 • افزایش بازدیدکنندگان مرثر و غیرمؤثر جهت رونق بخشی به مرکز خرید با هدف افزایش

ارائه خدمات و امکانات مطابق با نیاز مشتری در مراکز خرید

یکی دیگر از مهمترین اصول مدیریت مراکز خرید جهت حفظ بازدیدکنندگان و افزایش مدت زمان ماندگاری آنها این است که سطح ارائه خدمات رفاهی به مشتریان گسترش یابد. در این رابطه استقرار پارکینگ، تأمین امنیت مرکز خرید، مشتری مداری با خدمات پس از فروش و ارائه تخفیف، تجهیز مرکز به دستگاه‌ خودپرداز بانکی، راه‌اندازی سامانه راهنمای مشتریان و روابط عمومی، محل تفریح و بازی کودکان، استقرار تیم واکنش در مواجه با آتش سوزی در مراکز خرید، تیم تدارک و خدمات نظافتی و غیره از موارد ضروری است.

پیشنهاد مقاله؛
مشاوره و راه اندازی پردیس سینمایی

مدیریت مالی و حسابداری از اصول مدیریت مراکز خرید

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هر مرکز خرید بحث مدیریت مالی جهت ساماندهی هزینه‌های جاری است. بنابراین استفاده از سیستم مدیریت مالی قوی و دقیق از مهمترین اصول مدیریت مراکز خرید به شمار می‌آید تا جریان‌های نقدی در مجموعه را ارزیابی کند.

در این رابطه پیگیری میزان بدهی معوقه، وصول مطالبات و فاکتورهای مراکز خرید و نحوه دریافت و پرداخت آنها و همچنین بررسی میزان درآمدهای جاری و غیرجاری مرکز خرید و ساماندهی منابع مالی برای حسابرسی کارآمد و مؤثر از وظایف تیم مدیریتی است که باید به درستی توسط سیستم مالی و حسابداری مناسب پیاده‌سازی شود.

مهمترین عوامل مؤثر در کسب موفقیت مراکز خرید

جهت کسب موفقیت یک مجتمع تجاری باید به اصول مدیریت مراکز خرید توجه کرد و ضمن المان‌سازی، تبلیغات و غیره باید امکانات تفریحی و رفاهی را فراهم کرد تا به واسطه آنها زمینه رشد و شهرت واحدهای تجاری مستقر در یک مرکز خرید ایجاد شود. در ادامه مواردی که سبب رشد و شهرت یک مرکز خرید می‌شوند، بیان شده است.

تدارک امکانات رفاهی و تفریحی

بر این اساس باید قبل از راه‌اندازی و بهره‌برداری از یک مجتمع تجاری یا مرکز خرید باید امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری همچون پارکینگ، سینما، شهربازی، هایپر مارکت، رستوران و فودکورت، روف گاردن و غیره را در نظر گرفت که به‌‎طور قطع در جذب مشتری بسیار کمک خواهد کرد.

برندینگ از اصول مدیریت مراکز خرید

برندینگ سبب شهرت یک مرکز خرید می‌شود. در عمل برندینگ باید نام و نشان یک برند در ذهن افکار عمومی ماندگار شود نسبت به بازدید و خرید از ان ترغیب شوند. در این رابطه باید با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و بیلبوردهای سطح شهر نسبت به تبلیغات گسترده و شناساندن نام یک برند به مشتریان و مردم اقدام کرد.

سیستم امنیتی مرکز خرید

اهمیت داشتن امکانات امنیتی برای یک مرکز خرید شامل سیستم‌های حفاظتی، نظارتی، نظافتی و خدماتی بیش از همه مورد توجه عموم بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد. چرا که وجود این گونه سیستم‌ها احساس امنیت و آرامش بیشتری به مشتریان در هنگام خرید و استفاده از امکانات مرکز خرید القا خواهد کرد.

از این رو موارد بسیاری که باعث ارتقای امنیت و ایمنی در مراکز می‌شوند، شامل سیستم‌های دوربین مدار بسته، حسگرهای ورود و خروج، سیستم اعلام و اطفای حریق و غیره است. بنابراین یکی از اصول مدیریت مراکز خرید این است که با برنامه‌ریزی و آگاهی مناسب همیشه آماده واکنش در مواجه با آتش سوزی در مراکز خرید باشند تا میزان خسارت جانی و مالی را به حداقل ممکن برسانند.

اصول مدیریت مراکز خرید

چینش صحیح صنوف از کاربردی‌ترین اصول مدیریت مراکز خرید

همواره صنوف متنوعی در یک مجتمع تجاری و یا مرکز خرید حضور دارند. بر این اساس از اصول مدیریت مراکز خرید این است که آنها را به صورت مرتب و درست در کنار هم قرار دهد تا مشتری هنگام خرید علاوه بر پیگیری محصول هدف خود از سایر صنوف نیز بازدید کند. بر این اساس در یک مرکز خرید توجه به اصل چیدمان صنوف مختلف بسیار مهم است و مدیران مراکز خرید باید بدانند که یکی از عوامل رشد و شکوفایی در یک مجتمع تجاری وابستگی زیادی به نحوه قرارگیری برندها و صنوف در ترکیب خاصی دارد.

پیشنهاد مقاله؛
تقسیم‌بندی مجتمع‌های تجاری از نظر عمودی و افقی

به طوریکه صنوف همگن و هم خانواده باید به صورت منظم و هدفمند با تعداد مشخص در طبقات مرکز خرید چیده شوند تا امکان دسترسی و خرید آسان برای مشتریان و دیگر بازدیدکنندگان فراهم شود.

طراحی دکوراسیون داخلی مرکز خرید

یکی از اصول مدیریت مراکز خرید, که نباید هرگز آن را فراموش کرد، بحث طراحی داخلی و دکوراسیون یک واحد تجاری است. با توجه به نوع محصولات و کالاها و خدماتی که در مرکز خرید گنجانده شده است باید یک دکوراسیون ویژه‌ای با سبک و سیاق این مجتمع انتخاب شود تا جلوه بصری تأثیرگذاری روی مشتری داشته باشد. هرچه نورپردازی، انتخاب المان‌ها، رنگ و سایر تزییات یک مرکز خرید ویژه و عالی باشد به همان میزان در حجم سرمایه‌گذاری و جذب حداکثری مشتری موثر خواهد بود.

برقراری سیستم تهویه مطبوع و نورپردازی از اصول مدیریت مراکز خرید

در مراکز سیستم تهویه و نورپردازی از تاثیرگذارترین امکانات برای جذب مشتریان است. در رابطه باید تیم مدیریت مراکز خرید نسبت به تأمین نور و روشنایی مورد نیاز مجموعه از طریق نصب لامپ‌ها و چراغ‌ها اقدام کنند تا تمام نقاط نورپردازی یکنواخت داشته باشند و مشتریان با اشتیاق بیشتری از مغازه‌ها بازدید کنند. از طرفی دیگر سیستم تهویه مطبوع یکی از مواردی است که می‌تواند رضایت مشتریان را جلب کند. در این رابطه استفاده از گل‌ها و گیاهان با عطر و رایحه‌های خوشبو نیز بی‌تأثیر نیست.

پخش آهنگ و موسیقی

پخش موسیقی و آهنگ به عنوان عوامل تفریحی برای جذب مشتری باید در اصول مدیریت مراکز خرید مورد توجه قرار گیرد. در صورتی‌که در مراکز خرید و مجتمع‌های بزرگ تجاری موسیقی ملایم و آرامش‌بخش، پخش شود مشتریان با روحیه بهتری از مغازه‌ها بازدید کرده و راحت‌تر خرید می‌کنند. در این بین پخش موسیقی بی‌کلام با صدای میلام جذابیت بیشتری برای مخاطب خواهد داشت.

تجهیز مراکز خرید به امکانات ضروری

یکی دیگر از مواردی که باید مدیران مراکز خرید در مدیریت اصولی خود رعایت کنند، تجهیز مجتمع به امکانات ضروری و قابل دسترس مشتریان است. از مهمترین این امکانات ضروری می‌توان به سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب، سرویس بهداشتی، پارکینگ، آسانسور و پله برقی، نظافت مناسب، نیروهای خدماتی و حفاظتی و غیره اشاره کرد.

جمع‌بندی اصول مدیریت مراکز خرید

در این مطالب به بیان اصول مدیریت مراکز خرید پرداختیم و راهکارهایی را جهت جذب مشتری و بازدیدکننده و افزایش فروش در یک مجتمع‌ تجاری را بیان کردیم. همانطور که می‌دانید با پیشرفت تکنولوژی سبک مدیریت مراکز تغییر کرده است و از طرفی دیگر سطح انتظارات بازدیدکنندگان نیز از امکانات رفاهی و تفریحی مراکز خرید نیز ارتقا یافته است. از این رو دیگر جذب مشتری به شیوه سنتی امکان‌پذیر نیست و باید با بکارگیری روش‌ها و برنامه‌ریزی هدف در راستای جلب نظر مشتری اقدام کرد.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *